موسسه حقوقی آراکس در این مقاله برآنست تا در مورد ثبت اختراع مطالبی را به متقاضیان ثبت اختراع ارائه نماید مقاله را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای با موسسه حقوقی آراکس در ارتباط باشید.

ثبت اختراع در حقیقت ثبت یک اندیشه ی خلاق تلقی می گردد ، اولین و مهم ترین گام به منظور ثبت اختراع بهره مندی از مشاوره ای صحیح و کار آمد می باشد.

شما می توانید با دپارتمان های تخصصی گروه ثبتی آراکس تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید .اما پیش از آن بهتر است نقشه و توصیفات لازم از اختراع خود را به صورت مکتوب تهیه فرمایید.

از نگاه کلی اختراع دربر دارنده حقوقی ست کاملا منحصر به فرد که به مبدع آن به جهت آفرینش و ایجاد محصول با پروسه ی  صنعتی که دارای صفت تازگی ،مبتکرانه بودن و کارایی  صنعتی می باشد ازجان دولت و قوه حاکمه تقدیم  می گردد.

به بیانی دیگر اختراع به مفهوم راهی نو و خلاقانه جهت حل یک نقص فنی می باشد . این راه پیشنهادی امکان دارد به خلق ابزار،دستگاه ،فرآورده های دارویی یا پروسه ی صنعتی کاملا تازه ربط پیدا کند ،یا اینکه تنها ارتقا سطح جزئی محصول یا فرآیند شناس ومشهوری باشد.

مزایای ثبت اختراع چیست؟

ثبت اختراع ، ماحصل و پیامد تلاش فکری و خلاقیت  ذهنی مخترع است که در کالبد  یک فرآورده  صنعتی  نمود بیرونی می یابد. اما  ثبت اختراع در ضوابط وقوانین متفاوت کشورها هنگامی تحت حمایت و پشتیبانی قرامی گیرد که این اختراعات برمبنای مناسبات روز آن کشور در زمان  معین  ثبت شده باشد و استفاده از آن مشروط بر هزینه  ثبت آن نزد متصدی صلاحیت دار اداره ثبت اختراعات می باشد .

وقتی قانون حق ثبت اختراع را به دارنده ی آن اعطا کرد، به دو صورت از ثبت اختراع پشتیبانی صورت می گیرد: حمایت ایجابی ،به این معناست که دارنده، این حق را می یابد  که از نوآوری و تلاش ذهنی خود بهره جوید. حمایت سلبی ،برای دیگران این تکلیف ایجاد می شود که به حق وحقوق بدست آمده ازآفرینشهای فکری احترام قائل شده و با هر نوع حقوقی بی اجازه ی مالک ممانعت به عمل بیاید.

بنابراین مخترع ثبت اختراع حقوق انحصاری  نسبت به ساخت ،صادرات، واردات ،عرضه برابر فروش ، استعمال از محصول و فرآورده هایی  که مستقیما از طریق فرایند بدست می آیند را دارد.

مضاف برموارد فوق الذکردر عالم رقابت و کسب و کار ثبت اختراعات دارای مزایای ذیل است: جایگاه نیرومند در بازار و امتیازات رقابتی سود بالاتر یا  برگشت بیشتر سرمایه از راه دیسیپلین منحصربفرد درآمد اضافه از منبع  واگذاری مجوز بهره مندی و منتقل ساختن اختراع دستیابی به فناوری از طریق لیسانس دو طرفه دستیابی به بازار های تازه خطر کمتر نقص حق قابلیت بیشتر جهت اخذ وام و یا جمع آوری منابع مالی با نرخ عقلانی سود وسیله ای نیرومند جهت اقدام قانونی علیه مقلدان و سوء استفاده کنندگان اعتبار مثبت شرکت یا بنگاه دارنده اختراع استعمال از مزیت های بنیاد ملی نخبگان استعمال از تسهیلات شرکتهای فناوری و دانش بنیان بهره مندی از صندوق حمایت از پژوهشگران کشور اهمیت ثبت اختراع و بهره مندی از حمایت قانونی از اختراعات ثبت شده:

همان گونه که اشاره شد اختراع (INVENTION ) حاصل تراوشات ذهنی شخص مخترع می باشد که طبعا در پی استفاده انحصاری از مزایای مادی و معنوی این اختراع که ممکن است در قالب یک محصول صنعتی یا فرآیندی صنعتی متبلور شده باشد می باشد و این امر تنها با حمایت قانونی دولت امکان پذیر می باشد و طبعا تا زمانی که این اختراعات طبق تشریفات رایج در هر کشور به ثبت نرسیده باشد محقق نمی شود، پس شرط اصلی استفاده از این حق برای مخترع ثبت اختراع در اداره ثبت اختراعات می باشد که در این زمینه ذی صلاح محسوب می شود

مراحل قانونی ثبت اختراع

اولین اقدام باید از صحت اختراع مطمئن شد یعنی اختراع تکراری و سابقه ثبت نداشته باشد و بدلیل اینکه اگر اشتباه باشد اظهارنامه رد می شود .

طبق قوانین ماده 28 آیین اجرایی قانون ثبت اختراعات ، بعد از دریافت اظهارنامه و هم چنین مدارک پیوست مرجع ثبت اظهارنامه به مدت 6 ماه از  ماهیت شکلی و پیروی آیین نامه ( مطابق با قوانین ذکر شده در آیین نامه بررسی می شود.

از وظایف مرجع ثبت اظهارنامه این می باشد که از مراجع خصوصی و دولتی و یا از متخصصین و کارشناسان برای احراز و هم چنین جدید بودن اختراع و عدم تکراری بودن آن استعلامات لازم را انجام دهد . این زمان حداکثر 3 ماه به طول می انجامد .

اگر در اظهارنامه ارسالی نواقص و یا خطاهایی وجود داشته باشد کارشناسان مرجع ذیربط به مدت 30 روز به متقاضی فرصت می دهند تا رفع اصلاخات اقدام کنند. در غیر اینصورت در صورت تأخیر اظهارنامه منتفی می شود .

طبق قوانین مصوبه ماده 31 آیین نامه اختراع بر طبق قوانین فوق و رعایت کردن موارد ذیل قابل ثبت می باشد :  

تاریخ و شماره اظهارنامه الزاما با ساعت و تاریخ از جمله روز ، ماه ، سال ذکر شود .

 • دارا بودن شماره و تاریخ ثبت اختراع
 • دارا بودن اسم و آدرس و تابعیت مالک اختراع
 • در صورتی که مالک اختراع با عنوان نامه مکتوب اعلام کرده است که نامش در گواهی ذکر نشود و شخص دیگری را معرفی نماید اسم و آدرس شخص جایگزین ذکر شود .
 • اگر ثبت اختراع را نماینده انجام دهد اسم و آدرس نماینده ذکر شود .
 • عنوان اختراع ( شهرت اختراع )
 • مشخص کردن طبقه بندی بین المللی اختراع مطابق با زمینه علمی آن
 • در صورت وجود تسلیم اظهارنامه حق تقدم و پذیرش هم چنین ذکر تاریخ و شماره آن  
 • مدت حمایت 

نکته : در دفتر ثبت اختراع ، دو صفحه جهت اصلاح و یا نقل و انتقالات نسبت به موضوع اختراع در نظر گرفته شده است .

نکته : مراتب بالا بعد از تکمیل شدن توسط مالک اختراع و یا نماینده قانونی آن و هم چنین رئیس اداره ثبت ممهور و امضا گردد .

 بعد از ثبت اختراع به مدت 30 روز فرصت می باشد که با ذکر موارد فوق در روزنامه رسمی آگهی منتشر می شود . همچنین این آگهی را رئیس ثبت اختراعات امضا نموده در نتیجه به انتشار روزنامه رسمی می رسد .

در نتیجه بعد از انتشار آگهی ثبت اختراع و هم چنین یک نسخه از این آگهی را به اداره ثبت تحویل داده گواهی نامه ثبت اختراع صادر می شود و هم چنین به متقاضی درخواست دهنده یا نماینده قانونی وی تحویل داده شود .

باید توجه کرد گواهی نامه صادر شده اختراع الزاما بایستی از قوانین تکنولوژی بروز شده تهیه شده کههه  شامل شرح ادعا و وخلاصه ای از توصیفات و نقشه های اختراع بوده و که مهر و امضا رئیس اداره ثبت رسیده باشد .

نکته : در صورتی که جهت اخذ نظرات مراجع ذی ربط مخترع الزامی است مبلغی را پرداخت نماید . که پرداخت این هزینه به عهده متقاضی پروانه بهره برداری می باشد .

مدت اعتبار گواهی ثبت اختراع

ثبت اختراع به مالک آن حق انحصاری اختراع را می دهد در کشورهای متفاوت طول اعتبار ورقه اختراع حدود 20 سال می باشد بر طبق قوانین مصوبه ماده 16 قانون ثبت اختراعات ، در سال 1386  ؛ این اعتبار گواهینامه ثبت اختراع بعد از به اتمام رسیدن زمان 20 ساله که از ثبت اظهارنامه آن بگذرد تاریخ انقضایش به پایان می رسد .

نکته : گواهینامه ثبت اختراع 20 ساله مشروط به این است که اقساط سالیانه از جانب متقاضی ثبت اختراع پرداخت شود . در صورتی که این هزینه ها سالیانه پرداخت نشود گواهینامه ثبت اختراع بی اعتبار می شود .

اختراعات غیر قابل ثبت :

 • کشفیات ، نظریه های علمی ، روشهای ریاضی و آثار هنری .
 • طرحها و قواعد روشهای انجام کار تجاری ، سایر فعالیتهای ذهنی و اجتماعی .
 • روشهای معالجه و تشخیص بیماریهای انسان و جیوانات
 • منابع ژنتیک و اجزا ژنتیک تشکیل دهنده آنها به انضمام پروسه های بیولوژیک تولید آنها .
 • می توان گفت در صنعت های گذشته هر چیزی که در گوشه های جهان از راه های انتشار کتبی و یا شفاهی و یا از راه های استفاده کاربردی و یا هر روش دیگر ، قبل از تقاضای ثبت افشا شده باشد در صورتی که این قضیه افشا شدن مدت زمان 6 ماه قبل از ثبت تقاضا صورت گرفته باشد در این مورد مانع از ثبت اختراع می شود .
 • اختراعاتی که بر خلاف شرع و نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.