مطابق ماده قانون تجارت شرکتهایی که در کرج ثبت می شوند باید در یکی از قالب های ثبتی اداره ثبت شرکتها اقدامات لازم را انجام دهند :

 • شرکت های سهامی ( عام و خاص)
 • شرکت های با مسئولیت محدود
 • شرکت های تضامنی
 • شرکت های نسبی
 • شرکت های مختلط سهامی
 • شرکت های مختلط غیر سهامی
 • شرکت های تعاونی تولید و مصرف

در مقاله حاضر، ابتدا به معرفی هر یک از شرکت های بامسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می پردازیم و پس از آن این دو شرکت بسیار مهم تجاری را با هم مقایسه می کنیم.  

شرکت سهامی خاص در کرج

به شرکتی، شرکت سهامی خاص در کرج اطلاق می شود که تنها موسسان و بنیانگذاران آن کلیه سرمایه آن را فراهم کرده اند بطوریکه آن سرمایه به تعدادی سهم تقسیم شده و سهامداران به اندازه مبلغ اسمی سهام شان ، ممسئولیت محدودی دارند. از آنجا که موسسان شرکت سهامی خاص ، سرمایه مورد نیاز شرکت را فراهم می کنند، این قبیل شرکت ها مجاز به پذیره نویسی یا فروش سهام خود در بورس اوراق بهادار یا بانک ها نمی باشند و نیز اجازه ندارند به منظور فروش سهام خود، در روزنامه ها اقدام به نشر آگهی یا هرگونه تبلیغات نمایند.

متعاقب ماده 20ل.ا.ق .ت ارائه مدارک زیر جهت تاسیس شرکت سهامی خاص به مرجع ثبت شرکت ها ضروری می باشد:

1. اساسنامه شرکت که باید کلیه سهامداران آن را امضا کرده باشند.

2. اظهارنامه مشعر مبنی بر تعهد کلیه سهام و ارائه گواهینامه بانکی دال بر تادیه قسمت نقدی آن که باید بیش از 35 % کل سهام باشد. اظهارنامه فوق الذکر را باید تمامی سهامداران امضا کرده باشند. چنانچه تمام یا بخشی از سرمایه به شکل غیر نقدی تامین شده باشد، لازم است کل آن مبلغ مسترد گشته و لیست تاریخ آن به شکل مجزایی در اظهارنامه قید شده باشد . درصئرت وجود سهام ممتازه، لازم است که امتیازات و زمینه های آن در اظهارنامه توضیح داده شده باشد.

3. گزینش نخستین مدیران و بازرسان

4. پذیرش پست مدیریت و بازرسی

5. اشاره به روزنامه کثیرالانتشار منتشر کننده آگهی های مرتبط با شرکت تا برگذاری اولین مجموع عمومی عادی

موسسه حقوقی آراکس دپارتمان تخصصی در امور ثبت شرکت در کرج

شرکت با مسئولیت محدود در کرج

به شرکتی، شرکت با مسئولیت محدود در کرج اطلاق می شود که دو یا چند نفر با هدف انجام کارهای تجاری تاسیس کرده اند و بدون تقسیم و تفکیک سرمایه به شکل سهام، شرکا متناسب با سرمایه ای که تامین کرده اند ، مسئولیت دیون و تعهدات شرکت را به عهده دارند.

تشکیل شرکت با مسئولیت محدود در کرج مستلزم گذراندن مراحل زیر است:

1. تنظیم شرکت نامه و امضای آن

2. دریافت و بازپرداخت کل سرمایه شرکت

3. به ثبت رساندن شرکت در اداره ثبت شرکت ها

جهت مطالعه بیشتر در زمینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید

مشخصات شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص

حداقل تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود، دست کم دو نفر بوده ولی میزان حداقل سرمایه ای برایش مشخص نشده است و شرکا به اندازه سرمایه ای که تامین کرده اند، مسئولیت به عهده دارند. گرچه هیات مدیره با حضور لااقل یک نفر تشکیل می شود. اما حداقل تعداد شرکا   در شرکت سهامی خاص لااقل 3 نفر و کمترین میزان سرمایه 1.000.000 ریال می باشد و شرکا متناسب با میزان مبلغ اسمی سهام شان، مسئول می باشند. هیات مدیره با حضور دست کم 3 نفر تشکیل می شود .

مزایا و کاستی های شرکت با مسئولیت محدود در مقابل شرکت های سهامی خاص

حداقل تعداد شرکا جهت تاسیس شرکت سهامی خاص، 3نفر است درحالیکه این تعداد برای که شرکت با مسئولیت محدود حداقل 2 نفرمی باشد.

مدیریت شرکت با مسئولیت محدود را یک یا چند مدیر مسئول یا غیر مسئولی که می توانند جزء شرکا نباشند به مدت مشخص یا نامشخصی به عهده گیرند اما حداقل تعداد مدیران در شرکت های سهامی عام و خاص به ترتیب باید بیش از 3 نفر و کمتر از 5 نفر باشد که برای حداکثر 2 سال سمت مدیریت را به عهده دارند.

از معایب شرکت با مسئولیت محدود می توان به ظاهری بودن پذیره نویسی و پرداخت تمام سهام شرکت اشاره کرد . در شرکت مذکور، برگه های تجاری قابل انتقال با نام و بی نام به نام سهم الشرکه منتشر نمی شود درحالیکه نقل و انتقال سهام در شر کت سهامی عام منوط به رای موافق مدیران یا مجمع عمومی سهامداران امکان پذیر می باشد.

هیج مقدار حداقلی برای تامین سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود مشخص نشده و به لحاظ قانونی سهامداران مکلف به ارائه مدارک به اداره ثبت شرکت ها در این رابطه نمی باشند تنها کافی است موسسان شرکت میزان سرمایه و پرداخت آن به صندوق شرکت را در شرکت نامه اظهار کرده باشند. از آنجا که 1.000.000ریال حداقل مبلغ سرمایه در شرکت سهامی خاص تلقی می شود، موسسان این شرکت ها موظف شده اند که دست کم 35% کل سرمایه را به حساب شرکتی که قصد تاسیس آن را دارند واریز کرده و فیش بانکی را به اداره ثبت شرکت هاتسلیم نمایند.

در نهایت آخرین مزیت شرکت با مسئولیت محدود در قیاس با شرکت های سهامی ، گسترده تر بودن حوزه  آگهی ها در شرکت های سهامی می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.