معین نمودن نام هرشخصیت حقوقی همراه با ثبت هر شرکت یا موسسه مستلزم به رعایت تمامی قوانین و دستورات مربوطه و عندالاقتضاء دریافت مجوزهای لازم و ارائه تمامی مدارک ثبت شرکت ممکن خواهد بود.

اسم شرکت برای ثبت

-متقاضی تعیین نام باید شخصی از سهامداران یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری ( با ارائه وکالتنامه ) باشد.

-نام های درخواستی متقاضیان نباید سابقه عین ، تشابه و یا مانند آن در بانک اطلاعاتی اداره کل ثبت شرکت ها وموسسات غیرتجاری داشته باشد. (بند 138 بخشنامه های ثبتی)

-در نام شرکت یا موسسه از به کارگیری اسامی و اصطلاحات بیگانه اجتناب نموده و درصورت داشتن تردید درخصوص نداشتن معادل فارسـی بایستی به بانک اطلاعاتی یا کتاب های مرجع و لغت نامه های بان و ادب فارسی مراجعه نموده و درغیراین صورت از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام گرفته شود.

-واژه هایی که فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل فارسی را برای آن ها الزامی نمی داند و نیز کلماتی که هنوز واژه فارسی معادل آن ها از طریق فرهنگستان به تصویب نرسیده است از شمول  قانون "ممنوعیت به کارگیری اسامی ، عناوین و اصطلاحات بیگانه " مستثنی هستند.

-استفاده از اسامی معروف که سبب گمراهی افکار عمومی می شود ممنوع می باشد.

-اسامی که برخلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه و مذهبی می باشند  قابلیت تأیید و ثبت شدن را ندارند.

-لغاتی مانند  ساختمانی، بازرگانی، تجاری، مهندسی، مهندسی مشاور، حقوقی، تولیدی و ... شرحی برموضوع فعالیت محسوب می شود و در بررسی نام یا نام های درخواستی به منظور رعایت عدم سابقه و تشابه جزئی از نام محسوب نمی شود.

-به کار گیری کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن،کانون،تشکل،بانک،بهزیست،بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، تبلیغات، فرهنگی هنری، صندوق قرض الحسنه، لیزینگ و... در نام شرکت یا موسسه نیازمند  دریافت  مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد.

-استفاده از کلماتی همانند  ایران، کشور، ملی ، ملت و ... در نام های پیشنهادی به علت  جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی پذیرفته نمی شود.

-استفاده از گویش ها و لهجه بومی در نام های پیشنهادی با ارائه تائیدیه از کتب فرهنگ بومی ممنوع می باشد و درغیراین صورت با ارائه تائیدیه از فرمانداری، شورای شهر، بخشداری بلامانع  می باشد.

-ارائه مستندات فرهنگ لغات فارسی یا بومی و نقشه جغرافیایی ایران به منظور  تأیید مکان استفاده شده  در اسامی پیشنهادی به وسیله ی شرکت یا موسسه در شرف تأسیس به  اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری الزامی می باشد.

-پیشنهاد اسامی و دریافت عناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد از طرف متقاضیان پذیرفته نخواهد شد.

اسامی قابل ثبت

-استفاده از اسامی ائمه و نام های متبرکه در موسسات خیریه، فرهنگی و شرکت های خدمات زیارتی پس از دریافت  مجوز و درصورت رعایت سایر موارد ممکن می باشد.

-درثبت شرکت های مشارکتی، می توان از نام کامل شرکت خارجی یا بخشی از نام شرکت خارجی به همراه نام کاملاً فارسی و مصطلح (به عنوان پسوند) با ارائه مدارک شرکت خارجی و ترجمه رسمی اوراق آن استفاده نمود.

-تعمیم عینی نام با همان زبان و با رسم الخط فارسی به شعبه ها و نمایندگی های شرکت های خارجی ممکن می باشد.

-موسسات غیر تجاری و شرکت های تعاونی از پرداخت هزینه تعیین نام معاف می باشند.

نام هایی که نمیتوان به غیر انتقال داد

به منظور ثبت شرکت تعاونی نخست می بایست نام پیشنهادی از مراجع وزارت تعاون طی نامه ای به صورت جداگانه درخواست گردد.

در انتخاب نام شرکت های تجاری تضامنی، مختلط غیرسهامی، مختلط سهامی و نسبی رعایت مواد (117)، (141) ، (162) و (184) قانون تجارت الزامی است.

درصورت پاسخ منفی به نام های پیشنهادی نیازی به پرداخت مجدد مبلغ تایید نام نمی باشد. البته درصورت سپری شدن زمانی بیشتر از 3 ماه از تاریخ تأیید نام و درصورت عدم ثبت شرکت به دلایل مختلف، و هم چنین تغییرنام ، متقاضی  بایستی نسبت به واریز مبلغ فوق به شماره حساب مربوطه و تسلیم  فیش آن اقدام نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.