امروزه برند ها جایگاهی مهم و بنیادی را به خود اختصاص داده اند. به صورتی که بیشتر مردم محصولاتی را که برند ندارند مورد  استقبال قرار نمی دهند و به دنبال محصولاتی که  برچسب و علامت ندارند نمی روند و اکثریت انسان ها به دنبال محصولاتی با کیفیت و کارخانه ای می باشند که دربردارنده ی مجوز و برندهای معتبری  باشند.

به همین علت ، بیشتر کارشناسان و متخصصان  برند را  به عنوان شناسنامه محصول محسوب می کنند و وجود داشتن آن را بر روی محصول اعتباری ویژه و خاص برای آن می دانند. این مبحث ، علی الخصوص در مواد غذایی که به طور مستقیم با سلامت  انسان و جامعه در ارتباط می باشد ، بیشتر خود را نمایان می کند. به نحوی که ، ماده 5 تصویب نامه مورخ سوم اردیبهشت 1328 ثبت علامت را در موارد ذیل ضروری و الزامی دانسته است :

 1. داروهای اختصاصی ( سپسیالتیه ) مورد استفاده  پزشکی یا دامپزشکی که با دستور پزشک یا بدون آن استفاده می شود.
 2. مواد غذایی که در پارچه و یا ظروف و یا اسم مشخصی می باشند مانند کنسرو و مواد غذایی ، آردهای مخصوص، چای های مختلف ، شکلات ، آب نبات، پنیر، شیر، مربا، ترشی، کره و روغن های مختلف و غیره.
 3. آب های معدنی یا گازدار، شربت آب های میوه ... که در زیر نام و ظرف مشخصی در پیش روی فروش گذاشته می شود.
 4. لوازم آرایش و زیبایی که به منظور استفاده مستقیم بر روی بدن انسان به کار برده می شود مانند صابون ، خمیر ، پودر ، محلول عطریات ، ادکلن و پماد.

بنابراین با توجه به این ماده، کلیه ی کالاهای دارویی و طبی و مواد غذایی ذکر شده در آن دستورالعمل ، اعم از آن که در داخل ایران ساخته شده باشد و یا در خارج از کشور ساخته شده و وارد کشور گردد و در عرصه ی بازار به عنوان اسم مشخص و معینی  که بر روی برچسب آن چسبانده می شود در پیش روی فروش قرار می گیرد بایستی دربردارنده ی علامت صنعتی یا تجارتی ثبت شده باشد و بر روی برچسب نکات زیر درج شود :

الف- نام  تجاری و نشانی سازنده ی جنس با درج کشور منشا قید گردد.

ب- شماره ثبت علامت در ایران درج گردد.

چه اشخاصی می توانند نام و نشان تجاری ( لوگو ) ، به ثبت برسانند و مدارک مورد نیاز جهت ثبت چیست ؟

هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارک ارائه شده برای تولید- عرضه- بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی به منظور فعالیت در عرصه ی خدماتی خاص داشته باشد قادر است در همان شالوده درخواست ثبت نام و لوگوی خود را ارائه دهد.

موسسه حقوقی آراکس دارای دپارتمان تخصصی در زمینه ثبت برند در کرج

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند مواد غذایی در کرج

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند مواد غذایی در کرج عبارت است از :

1- مدارک اثبات کننده هویت متقاضی ارائه گردد.

الف) اشخاص حقیقی : رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی ارائه گردد.

ب) اشخاص حقوقی : آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت رونوشت  شناسنامه و کارت ملی اشخاصی که مالکان امضا می باشند ارائه گردد.

2- مدارک نماینده قانونی : درصورتی که درخواست  به وسیله ی نماینده قانونی (وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) صورت گیرد مدارک آن بایستی الحاق گردد.

3-10 نمونه گرافیکی یا نسخه  یا عکس از علامت مورد تقاضا حداکثر در اندازه های ده در ده سانتی متر ارائه گردد.

4- در صورتی که علامت سه بعدی می باشد ارائه علامت به شکل نمونه گرافیکی یا عکس دو بعدی به صورتی که از شش زاویه مختلف تگردآوری و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند الزامی می باشد.

5- مدارک دال بر فعالیت در شاخه مربوط  ارائه گردد.

6- استفاده از حق تقدم : درصورتی که  شخص درخواست کننده ثبت  تمایل داشته باشد  به گواهمندی درخواست  ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزیت های  حق تقدم(حداکثر 6 ماه)استعمال نماید  بایستی  مدارکی که به حق تقدم مربوط می باشد را مصادف با تسلیم  اظهارنامه یا حداکثر طی مدت 15 روز از آن تاریخ ارائه نمایند.

7- رونوشتی از قواعد و شرایط استفاده نمودن از علامت جمعی و تاییدنامه شخصی که شایستگی دارد ارائه گردد.

این نکته را در نظر داشته باشید که حمایت از علامت تجاری  به مدت 10سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در موسسه ی مالکیت های صنعتی اعتبار دارد.و این حمایت هر ده سال یکبار قابلیت تمدید شدن را دارد و در صورتی که  مدت 10 سپری شود و تمدید صورت نگیرد به مدت 6ماه به شخص فرصت داده می شود تا به منظور تمدید اقدام نماید و در صورتی که اقدامی صورت نگیرد علامت باطیل می گردد و مالک گواهینامه بایستی به صورت مجدد به منظور ثبت نام و علامت تجاری خود مبادرت نماید.

مراحل ثبت برند مواد غذایی در کرج

بعداز اینکه نام مناسبی برای فعالیت خود انتخاب نمودید می توانید در جهت محافظت از آن نام و نشان آن را در اداره ثبت مالکیت صنعتی ثبت نمایید . می توانید جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت برند در کرج  به مقاله آن مراجعه نمایید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.