مطابق ماده 72 لایحه قانون تجارت از اجتماع مالکان سهام ،مجامع عمومی تشکیل می گردد.اشخاصی که در شرکت سهامدار نمی باشند اجازه شرکت در جلسه های مجمع عمومی را ندارند در صورتی می توانند در جلسه ها شرکت کنند که به عنوان وکیل یا منشی باشند.حد نصاب تشکیل رسمی جلسه ها و هم چنین حدنصاب تصمیم گیری جلسه های مچامع عمومی از اساسنامه تبعیت می نماید مگر آنکه قانون شیوه ی دیگری را برای آن مشخص نموده باشد.

انواع مجامع عمومی

مجامع عمومی به شرح ذیل می باشد:

 1. مجمع عمومی موسس .
 2. مجمع عمومی عادی .
 3. مجمع عمومی فوق العاده.

موسسه حقوقی آراکس در این مقاله برآنست تا در خصوص وظایف مجمع عمومی عادی مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماید بنابراین در صورت مواجه شدن با هر سوال و یا مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی آراکس در ارتباط باشید.

مجمع عمومی عادی چیست؟

با استناد به ماده 89 لایحه مجمع عمومی عادی بایستی سالی یکبار تشکیل گردد به همین دلیل به مجمع عمومی عادی مجمع عمومی سالیانه هم گفته می شود.در حالت کلی مجمع عمومی عادی به منظور انتخاب و برکناری مدیران و بازرسان و تصویب بیانیه های مالی تشکیل گردد.

در این مورد دو وظیفه برای شرکت معین شده:

 1. مطابق ماده ۸۹ قانون تجارت مجمع عمومی باید در هر سال یک مرتبه تشکیل شود. تشکیل این مجمع هر سال در چند نوبت هم امکان‌پذیر است ولی نمی‌توان هر چند سال یک مرتبه آن را منعقد نمود بلکه همه ساله حتماً باید تشکیل شود.
 2. زمان تشکیل مجمع سالیانه باید در اساسنامه شرکت معین شود. علت آن متوجه شدن سهامداران است که چه موقعی تشکیل می‌شود تا خود را برای آن حاضر کنند.

برخی از شرکت ها در اساسنامه خود روز تشکیل مجمع عمومی سالیانه را مشخص می کنند.مثلا روز 20آذر هر سال را انتخاب می نمایند و ذکر می کنند که اگر روز ذکر شده با تعطیل عمومی مصادف شد این مجمع روز بعد تشکیل خواهد گردید.بعضی دیگر از شرکت ها آن را به روز هایی محدود می کنند.مثلا در اساسنامه ذکر می گردد که مجمع عممی سالیانه در 15 روز اول آبان به دعوت هیئت مدیره تشکیل می گردد.

وظایف مجمع عمومی عادی

1.نخستین وظابف مجمع عمومی عادی رسیدگی و اخذ تصمیم درباره کلیه امور جاری شرکت غیر از آنچه که در صلاحیت مجامع عمومی موسس یا فوق العاده می باشد.
2. رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان دوره مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره. عملکرد و سالیانه شرکت. رسیدگی مزبور پس از استماع گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت میسر خواهد بود.
3.انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان.
هیئت مدیره از طرف مجمع عمومی عادی انتخاب می شود. مدت خدمت آن ها حداکثر دو سال خواهد بود و همچنین مجمع عمومی عادی در هر سال یک یا چند بازرس را انتخاب می کند تا طبق مقررات به وظایف خود عمل نمایند. البته پس از پایان مدت خدمت ، انتخاب مجدد مدیران و بازرس یا بازرسان بلامانع است.
4. تصویب ترازنامه و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام.
5.تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا مجمع عمومی عادی سال بعد در آن انتشار خواهد یافت.

دعوت مجمع عمومی عادی

علاوه بر این که موقع تشکیل مجمع عمومی به شرایط فوق الذکر در اساسنامه مشخص می‌شود، هیئت مدیره دارندگان سهام را به جهت شرکت در مجمع عمومی دعوت می‌نمایند. دعوت مجمع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی مربوط به شرکت در آن نشر می‌گردد به عمل آید. هر یک از مجامع عمومی سالیانه باید روزنامه کثیرالانتشاری را که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالیانه بعد در آن منتشر خواهد شد تعیین نمایند. این تصمیم باید در روزنامه کثیرالانتشاری که تاریخ چنین تصمیمی جهت نشر دعوتنامه و اطلاعیه‌های مربوط به شرکت قبلاً تعیین شده منتشر گردد.

مطابق ماده 97 قانون تجارت فاصله بین انتشار آگهی دعوتنامه مجمع عمومی و تاریخ تشکیل آن نباید از ده روز کمتر و از چهل روز بیشتر باشد.

انتخاب هیئت رئیسه مجمع عمومی عادی

اغلب در اساسنامه شرکت رئیس و منشی مجمع معلوم می‌شود و ممکن است رئیس هیئت مدیره و یا یکی از بازرسان ریاست مجمع عمومی را داشته باشد. اگر در اساسنامه تکلیف رئیس مجمع تعیین نشده باشد، ریاست مجمع با رئیس هیئت مدیره خواهد بود، مگر در مواقعی که انتخاب یا عزل بعضی از مدیران یا کلیه آنها جزء دستور جلسه مجمع باشد که در اینصورت رئیس مجمع از بین سهامداران حاضر در جلسه باکثریت نسبی انتخاب خواهد شد. در مجمع عمومی دو نفر ناظر و یک نفر منشی باید انتخاب شوند و ناظران از بین صاحبان سهام انتخاب خواهند شد ولی منشی جلسه ممکن است صاحب سهام نباشد.

متقاضیان محترم ثبت برند در کرج دارای مزایای بسیاری می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله مزایای ثبت برند در کرج چیست؟مراجعه نمایید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.