انتخاب برند خوب یکی از عوامل مهم شرکت محسوب می شود همین امر سبب شده است تا موسسه حقوقی آراکس در این مقاله تلاش و کوشش نماید و در مورد انتخاب برند خوب مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماید مقاله را بخوانید و در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در  موسسه حقوقی آراکس ارتباط باشید.

 برای داشتن یک برند عالی می بایست اسم مناسبی برای آن انتخاب کنیم و در این انتخاب نهایت دقت و تلاش خود را صرف کنید زیرا که این امر میتواند راهی برای موفقیت برند شما شود و برعکس باعث عقب افتادن برند شما از دیگر یرند ها باشد. پس میتوان نتیجه گرفت اهمیت زیادی برای رسیدن به اهدافتان میتواند داشته باشد. برخی شرکت های از یوه های خاصی برای انتخاب نام برند استفاده میکنند. البته این کار امری بسیار پیچیده و معضلی بزرگ به حساب می آید که برای این انتخاب مسائلی چون اهداف و راهبرد های بازار یابی را باید در نظر داشت.

نکاتی که باید برای انتخاب نام برند باید رعایت شود

- باید توجه داشت برای انتخاب نام برند نباید از نام تکراری که قبلا به ثبت رسیده است استفاده کنید بطور مثال اگر فردی نام برند خود را اکسین انتخاب کرده دیگر نمیتوان این اسم را برای برند خودمان انتخاب کنیم .

- شرکت ها نمیتوانند با تغییر یک کلمه از یک برند آن را دوباره به ثبت برسانند مثلا اسم برند اکسین قبلا ثبت شده و شخصی میخواهد با اضافه کردن کلمه ای چون نوین در این اسم تفاوتی به وجود بیاورد و از برند نوین اکسین استفاده کند البته باید گفت این کار اصلا مجاز نبوده و به دلیل عدم پذیرش مجبور به تغییر نام خواهد شد.

- برای جلوگیری از تشابه در انتخاب نام ، شرکت ها باید حداقل سه کلمه برای این انتخاب نمایند.

برند های معروف

دربررسی برند های مشهوری چون نایک، آدیداس، گوگل ، یاهو، اپل و ... میتوان پی برد که تمامی آنهادر ابتدای تاسیس بسیار کوچک بوده اند ولی نام های اسمی چقدر بر بالا رفتن ارزش انها تاثیر گذار بوده است. البته باید در نظر داشت که این اسامی به راحتی قابلیت تکرار شدن در نام دیگر را دارند که این باعث گمراهی و انتخاب نادرست مشتری خواهد شد.  اگر میخواهید پول زیادی برای برند خود پرداخت کنید از انتخاب نام های تکراری پرهیز و کملات خاص در این امر بکار ببرید.

در صورتی برند برای مردم جذابیت دارد که بتواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد. که نظر شان را در مورد انتخاب هاب قبلی تغییر بدهند.

اگر با بردی تاثیر گذار شروع به کار کرده اید میتوانید در مقابل برند های معروف حرفی برای گفتن داشته باشید مثلا استارباکس فقط با  داشتن یک برند ماندگار و مناسب توانست یک قهوه را به یک تجربه ماندگار تبدیل کند در واقع یک نام مناسب و انتخاب یک برند عالی باعث شد تا یک قهوه فقط یک قهوه نباشد بلکه یادآور یک حس تاب و تجربه ای زیبا برای مخاطبان خود باشد.

ویژگی های یک برند مناسب

 1. مورد حمایت قانون قرار گرفته باشد
 2. نام برند آهنگین و راحت ر زبان بچرخد
 3. اسم برند کاملا ماندگار در اذهان مردم باشد
 4. در کنار برند های دیگر قابل تشخیص باشد
 5. اذهان را به سمت خود کشیده و جذابیت داشته باشد
 6. ویژگی های کالا را بتواند بیان کند
 7. هدف خود را به مخاطبان انتقال دهد
 8. شرایط کالا را بتواند نسبت به کالاهای دیگر جدا کند

پر واضح است که ارزش و مبلغ پرداختی برای برند خوب خیلی بیشتر از یک برند معمولی و شناخته نشده می باشد. برای رقابت بهتر برند با رقبای خود باید برندی محکم در مقابل تمامی تهدید ها و مشکلات وارد بازار کرد . وقتی یک علامت تجاری برای گروهی از محصولات کاربرد دارد به ان نشانه خانوادگی میگویند.

تجار برای ارائه خدمات و کالاهای خود قدر به انتخاب یک نماد تجاری در بازار هستند البته این فقط با در نظر گرفتن و رعایت کردن مقررات سازمان ثبت و علائم و اختراعات به ثبت رسیده باشد.در همین مورد طبق ماده 2 قانون ثبت علائم و اختراعات فردی میتواند از نشان تجاری استفاده کند که همان فرد توانسته باشد نشان را در شرکت های مربوطه به نام خود به ثبت رسانده باشد. ثبت علامت تجاری می بایست با وجود اسناد مورد نیاز و انجام امور زیر نظر قانون و طبق مقررات باشد.

 برای ثبت درخواست نشان تجاری باید به سایت ttp://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx مراجعه فرمائید.

��زیت این سایت این است که فقط برای ثبت علائم تجاری تدارک داده شده و افراد میتوانند بدون اینکه مستقیما یا حضوری مراجعه کنند بصورت کاملا غیابی درخواست خود را ارائه دهند  بررسی های لازم برای ثبت برند و تمام ارتباطات درباره درخواست متقاضی در بخش هایی چون (رفع نقص،پرداخت حق الثبت،تمدید،انتقال و ...) در همین سایت انجام میگیرد.

در این سایت باید تمامی مراحل را قسمت به قسمت تکمیل کنید و البته قبل از آن باید تمامی مدارکی که در ثبت لازم است را از قبل آماده و بارگذاری کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای شخص حقیقی :

یک نسخه از کارت احراز هویت و شناسایی، یک نسخه از کارت بازرگانی و در صورت وجود نام لاتین برای علامت های تجاری مدارک مورد نیاز برای ثبت آن ، کپی از پروانه کار (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک مورد نیاز برای شخص حقوقی :

یک نسخه از برگه احراز هویت و شناسایی ، کپی از اطلاعیه تاسیس در روزنامه و تمامی تغییراتی که تا آن تاریخ صورت گرفته است، کپی از پروانه کار (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی) ، و اگر در نام از کلمات لاتین استفاده شده باشد ارائه کارت بازرگانی.

چنانچه در عکس برند یا نام انتخابی برای نشان تجاری از حروف یا کلمات لاتین استفاده نگردد ارائه کارت بازرگانی ضرورتی ندارد.

مراحل ثبت برند

وقت تمامی قسمت ها برای ثبت نام را به پایان رساندید برای شما یک شناسه داده خواهد شد و در صورتی که متخصصان مربوطه مدارک را جهت ثبت تایید کنند دو جلد از اساسنامه به آدرس شما ارسال خواهد شد. یکی از اساسنامه ها را بعد از امضا به همراه برگه پرداختی به آدرس مرکز فرستاده و بعد از تحویل گرفتن مدارک انجام امور ثبت آغاز میگردد.  پیگیری هر یک از مدارک بر اساس زمان ارائه آن صورت میگیرد یعنی افرادی که زودتر درخواست خود را ارائه می دهند سریع تر کارشان انجام میگیرد. پس مراجعه به سازمان به صورت مستقیم تاثیری در روند انجام کار ندارد.

پس از پر کردن برگه مربوطه توسط متقاضی  در سامانه،  اداره ی مالکیت صنعتی  ،اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند ، در صورتی که اداره به دلیل رعایت الزامات قانونی و عدم وجود مشابه و یا عین علامت درخواستی ، علامت را قابل ثبت بداند ، جواز درج اطلاعیه می دهد ام اگر در مطالب اساسنامه یا اسناد ارسال شده مشکل یا مانعی وجود داشته باشد اطلاعیه ای جهت اطلاح مشکل ارسال خواهد شد. گاهی درخواست ثبت رد شده و برگشت میخورد مثلا زمانی که نشان انتخابی عین علامت ثبت شده دیگر باشد یا مشابهتی بین انها وجود داشته باشد یا اینکه آن دسته از محصولات مجاز برای ثبت نباشند که در این صورت اطلاعیه رد درخواست نامه صادر میگردد البته باید در نظر داشت زمان ارسال این اطلاعیه در پرونده همان زمان اطلاعیه قانونی به حساب می آید.

از اینکه ئتا انتهای مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.