انتخاب نمودن اسم برند مناسب برای هر شرکت یکی از مهم ترین کارهایی می باشد که باید پیش از تاسیس نمودن  و شروع به فعالیت آن شرکت به آن توجه گردد. هدف نهایی و اصلی  هر شرکتی ارائه یک سری محصولات و یا خدمات می باشد . اما این موضوع  که این محصولات و خدمات به وسیله ی چه نام تجاری ارائه شوند مسئله ی بسیار مهمی میباشد .

مجموعه ثبت شرکت و برند آراکس متخصص در زمینه ی ثبت برند در کرج و نقل و انتقال برند

پیشنهاد اسم برند

به طور معمول مدیران هر شرکتی فرآیند انتخاب اسم برند را به عهده یک مشاور برندینگ می گذارند  و از راهنمایی های مشاور استفاده می کنند. در صورتی که آن مشاور انتخاب شده  تجربه و مهارت  لازم در این راستا را نداشته باشد، ابن احتمال وجود دارد اسمی که به شما پیشنهاد می دهد جالب نباشد و از آن جایی که اسم برند موضوعی نیست که بتوان به راحتی آن را تغییر داد، این امکان وجود دارد که در سال های پیش رو  شما با یک نام تجاری شناخته شوید که از صمیم قلبتان کوچکترین علاقه و تمایلی  به آن ندارید! به همین علت موضوع انتخاب اسم برند را باید بسیار جدی گرفت. در ادامه مبحث

راهکارهای انتخاب اسم برند

1-تلفظ اسم برند راحت باشد

اسم برند باید به شیوه ای انتخاب گردد که تلفظ آن بسیار راحت و روان  باشد و تمامی قشرهای جامعه بتوانند آن را به راحتی تلفظ کنند. به بیانی دیگر برند نباید تلفظ های مختلفی داشته باشد تا همه اشخاص بتوانند با جست وجو نمودن آن در موتورهای جستجوگر و شبکه های اجتماعی به اسانی آن راپیدا کنند.

2-انتخاب اسم برند کوتاه و مختصر

اسم برند باید به صورتی انتخاب شود که تمامی اشخاص بتوانند به راحتی و اسانی آن را در خاطر داشته باشند.به عنوان  مثال نام “دیجی کالا” در عین حال که  کوتاه و مفید می باشد به طور کامل مشخص کننده ی این است که این برند در چه زمینه ای فعالیت می کند اما اسمی مانند “شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران نامی است  که به راحتی و اسانی نمی تواند  در ذهن ماندگار شود.

3-انتخاب نام برند منحصربفرد:

در انتخاب نام برند مقلد گری و کپی برداری جرمی  غیر قابل بخشش محسوب می شود! نه تنها به این دلیل که ممکن است نقض کننده ی قوانین کپی رایت باشد بلکه به این سبب که این امکان وجود دارد شرکتی بسیار پرسابقه و درخشان تر  از شما حتی در خارج از کشور به وسیله ی این نام تجاری در حال فعالیت باشد و این امر موجب می شود که شما هراندازه  بر روی هر چه بهتر شدن نتایج سایت خود در موتورهای جستجو تلاش کنید همیشه از آن شرکت عقب بمانید. پس ازمنحصر به فرد بودن  بودن اسم برند مورد درخواست خود اطمینان لازم را کسب کنید.

4-عدم الزام به مشابه بودن دامین سایت با اسم برند:

از آن جایی که مساوی  بودن اسم برند و دامنه سایت یک شرکت مزایای  بزرگی به حساب می اید اما هیچ گونه  ضرورتی در این کار وجود ندارد. برای این که احتمال زیادی وجود دارد که دامنه مورد درخواست شما در گذشته به وسیله ی فرد دیگری ثبت شده باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که می توانید با ترکیب کردن و کوتاه کردن بعضی از  کلمه ها  یک دامنه ی  استاندارد و مناسب برای سایت خود تهیه کنید.

5-قابلیت تلفظ صحیح اسم برند توسط ابزارهای صوتی نظیر Siri و Cortana:

اگر شما در این فکر هستید که  یک برند بین المللی داشته باشید، باید انتخاب اسم برند شما به صورتی باشد که اشخاص  خارجی هم بتوانند آن را به راحتی تلفظ و جستجو نمایند.

از آن جایی که راهنمای صوتی مایکروسافت(Cortana) و راهنمای صوتی اپل (Siri) در کشورهای خارجی بسیار بیشتر از ایران مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین تا اندازه ای که ممکن است بایستی  اسم برند به وسیله ی این دو دستگاه  و دیگر دستگاه های صوتی مانند جستجوی صوتی گوگل قابل تشخیص باشد و بتوان آن ها را تشخیص داد.

6-بررسی مخفف اسم برند:

در صورتی که اسم برند شما  متشکل از چند کلمه باشد، باید بررسی و تحقیق نمایید  که کوتاه شده ی این اسم چگونه خواهد بود و این که آیا معادل یک برند دیگر و یا حتی یک کلمه زشت و ناپسند خواهد بود یا خیر. این امکان وجود  دارد که این موضوع به ظاهر اهمیتی نداشته باشد اما درصورتی که نسبت به آن بی توجه باشید این امکان وجود دارد که پس از مدتی برند شما به طور کامل با یک نام دیگر شناخته شود که  این اتفاق به طور کامل اتفاقی خوشایند نخواهد بود.

7-هر کلمه ای مناسب انتخاب اسم برند نیست:

یک امر واضح و اشکار اما بسیار مهم. این امکان وجود دارد که شما اسمی را درخاطر داشته باشید  که به نظر خودتان بسیار جالب و حتی بامزه باشد. اما آیا همه ی اشخاص جامعه و خصوصا مخاطبان هدف شما این گونه تفکرخواهند کرد؟ پس در انتخاب نمودن  اسم برند خود بسیار دقت داشته باشید تا هیچ گونه محتوای توهین آمیزی و بی ارتباطی با کار شما در آن وجود نداشته نباشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.