با توجه به آنچه شرکا به شرکت آورده اند اعتبار شرکت را نشان میدهد. آورده ها به دو نوع آورده نقدی و غیر نقدی تقسیم می گردد. آورده غیر نقدیرا با توجه به طبیعت آن می توان به انواع مختلفی تقسیم نمود که بررسی خواهد شد.

با توجه به ارتباط مستقیم میان سرمایه شرکت های تجاری با آورده شرکا و با توجه به نوع آورده شرکا (نقدی و غیرنقدی) در مورد سرمایه شرکت سه فرض ذیل قابل تصور است.

انواع آورده در سرمایه شرکت

فرض اول این است که آورده همه شرکا در شرکت از نوع نقدی باشد که رایج ترین و متداول ترین شکل تشکیل شرکت های تجاری نیز این  هم چنین است و شکی دردرستی آن وجود ندارد.

فرض دوم این است که آورده بعضی از شرکا به صورت نقدی و بعضی غیرنقدی می باشد که در این صورت اگر چه سرمایه واقعی شرکت ترکیبی از آورده نقدی و غیرنقدی خواهد بود ولی برای ثبت شرکت باید آورده های غیرنقدی برآورده گردد و ارزش ریالی آنها تعیین گردد تا بتوان ارزش ریالی کل سرمایه شرکت را معین نمود.

فرض سوم که قابل بحث و بررسی است این است که یک شرکت تجارتی بخواهد فقط با آورده غیرنقدی تاسیس گردد.

برای کسب اطلاع از مراحل ثبت شرکت در کرج مقاله مارا مطالعه فرمائید

آورده نقدی

منظوراز آورده نقدی این است که شریک شرکت، مبلغی را به صورت وجه نقد در اختیار شرکت قرار می دهد. ساده ترین نوع آورده ها را آورده نقدی دانسته اند که از دو منظور این سادگی قابل توجیه است. منظور اول این است که هر شرکت تجارتی باید به هنگام تشکیل و ثبت خود در اداره ثبت شرکت ها در قالب اساسنامه یا شرکت نامه و اظهارنامه ثبت شرکت، سرمایه شرکت در حال تأسیس و ثبت را اعلام نماید.

در مواردی که آورده همه شرکا به صورت آورده نقدی باشد، معین نمودن سرمایه مجموع آورده های شرکا می باشد و برای این منظور نیاز به هیچگونه عملیات محاسباتی یا تعیین ارزش ریالی آن گونه که در آورده های غیرنقدی لازم و ضروری است نمی باشد. مانند این که شرکت تجاری با سه شریک ایجاد گردد که هرکدام از شرکا مبلغ ده میلیون ریال آورده به شرکت بیاورند که در این صورت سرمایه شرکت عبارتاز سی میلیون ریال خواهد بود.

در حالی که اگر آورده شرکا غیرنقدی باشد تعیین نمودن سرمایه شرکت به این راحتی امکان پذیر نبوده بلکه نخست باید ارزش ریالی آورده غیرنقدی با توجه به طریق ارزیابی آن براساس مقررات قانونی معین گردد تا امکان تعیین کل سرمایه شرکت وجود داشته باشد که در مورد تخمین و شیوه ها ی ارزیابی در آورده های غیر نقدی بیشتر اشاره خواهد شد.

منظور دوم این است که یکی از ضروریات قانونی در زمان ثبت شرکت های تجاری، تعیین نمودن میزان سهم الشرکه هرکدام از شرکا از سرمایه شرکت می باشد که در مورد آورده های نقدی این امر به راحتی قابل مشخص نمودن می باشد چنان که در مثال فوق سهم الشرکه هر کدام از شرکا به اندازه کل سرمایه شرکت است که این امر در واقع میزان مشارکت هرکدام از شرکا در سود حاصله (در تمام شرکت ها) و تعهدات شرکا (در مورد شرکت های شخص) را نیز مشخص می کند

مجموعه ثبت شرکت و برند آراکس متخصص در زمینه ی ثبت شرکت در کرج

آورده غیرنقدی

همان گونه که در مقام بیان مفهوم آورده گفته شد آورده غیرنقد عبارت است از هر چیزی به غیر از پول به شرطی که قابل تبدیل به پول باشد. به بیانی دیگر آورده غیرنقد در برگیرنده ی هر نوع مال و حقوق مالی می باشد مانند اموال مادی (اعم از انتقال پذیر و غیر قابل انتقال مانند زمین،ساختمان، ماشین آلات، اثاثیه و غیره) و اموال غیرمادی مانند اسم تجارتی، علامت تجارتی، سرقفلی، مجوزکسب و پیشه یا تجارت و غیره و هم چنین حرفه، صنعت و کار و تخصص.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.