علائم تجاری علامت هایی می باشند که به منظور معرفی کالاها و محصولات از حیث کیفیت و ضمانت مرغوبیت جنس آن ها مورد استعمال واقع می گردند.

علامت های تجاری ممکن است شامل اسم های مرکبی از قبیل: نقش، تصویر و کلمه بوده یا به صورت اسم منطقه و شهر و بالاخره به شکل علامت و ترسیمات و غیره باشد. 

علائم تجاری چیست ؟

ماده 1 قانون ثبت علامت های تجاری و اختراعات در تعریف علامت تجاری بیان می نماید که:

" علامت تجاری عبارت از هر قسم علامتی اعم از نقش ، تصویر ، رقم ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفاف و غیر آن می باشد که به منظور امتیاز و تشخیص محصول صنعتی ، تجاری یا کشاورزی انتخاب می گردد.این امکان وجود دارد که یک علامت تجاری به منظور تشخیص امتیاز محصول جماعتی از زارعین یا ارباب صنعت و یا محصول یک شهر و یا یک ناحیه از مملکت انتخاب گردد."

با عنایت به ماده فوق در می یابیم که نوع علامت جنبه حصری ندارد بلکه قادر  می باشد با عنایت به نوآوری و خلاقیت اشخاص به منظور شناسایی محصولات واحدهای تولیدی،صنعتی یا خدماتی از قبیل حمل و نقل زمینی،هوایی و یا دریایی به شکل کلمات،حروف و ارقام باشد.

می توانی جهت مطالعه بیشتر در مورد مراحل ثبت برند در کرج و مدارک ثبت برند در کرج به مقاله آنها مراجعه نمایید.

شرایط ثبت علائم تجاری در کرج

در چه شرایطی علائم تجاری  در کرج ثبت نمی شوند :

 1. علامت های تجاری قادر نباشند کالاها و یا خدمات یک شرکتی را از کالاها و خدمات موسسه دیگری متفاوت کند.
 2. در صورتی که علامت های تجاری با موازین شرعی،نظم عممی و یا اخلاق نیکو در تضاد باشند و یا تشخسص داده شوند که مطابق آن نمی باشد.
 3. علامت های تجاری که به مرکز های تجاری و یا عمومی خصوصا در رابطه با منشا جغرافیایی کالاها و یا خدمات یا خصوصیات آن ها منحرف و نامشخص باشد.
 4. چنانچه که علامت های تجاری مانند یا تقلید علامت نظامی،پرچم ویا دیگر نشانه های کشوری و یا اسم کوتاه شده یا حروف اول یک اسم یا نشان رسمی به کشور تعلق دارد مانند اداره های بین دولت ها یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های جهانی تاسیس شده اند باشد و یا موردهای ذکر شده یکی از اجزای آن علامت باشد ثبت علامت تجاری غیر ممکن نمی باشد مگر آن که به وسیله شخص صلاحیتدار کشور مربوطه یا سازمان های ذیربط مجوز استعمال از آن صادر شود.
 5. چنانچه علامت تجاری مانند یا به صورت گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که به منظور همان کالاها یا خدمات مشابه به موسسه دیگری که در ایران معروف می باشد اختصاص دارد به ثبت رسانیدن آن علامت ممکن و امکان پذیر نمی باشد.
 6. در صورتی که علامت تجاری مانند یا مشابه آن در گذشته به منظور خدمات غیر مشابه به ثبت رسیده باشد منوط بر آن که میان استعمال از علامتو صاحب علامت مشهور ارتباطی وجود داشته و ثبت آن سبب خسارت و زیان به منفعت های صاحب علامت قبلی گردد به ثبت رسانیدن علامت ممکن نخواهد بود.
 7. چنانچه علامت تجاری مانند علامتی باشد که در گذشته به اسم صاحب دیگری به ثبت رسیده باشد و یا تاریخ درخواست ثبت برند آن مقدم و یا دربردارنده حق تقدم به به منظور همان محصول و یا جهت کالا و یا خدماتی باشد که به حیث ارتباط و شباهت سبب فریب و انحراف مصرف کننده شود  قادر نمی باشد به ثبت رسانیده شود.
موسسه حقوقی آراکس دارای دپارتمان مجرب در زمینه ثبت برند در کرج

علائم تجاری غیرقابل ثبت در کرج

برپایه ماده 5 قانون ثبت علامت ها و اختراعات علامت های تجاری ذیل قادر نمی باشند به ثبت برسند و ممنوع اعلام شده اند:

 1. علامت هلال احمر، نشان‏ها و اَنگ‎ها‏ی دولت ایران.
 2. علامت هایی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت است.
 3. علامت تجاری موسسه های رسمی مانند صلیب احمر و …
 4. کلمه ها و یا عبارت های ایهام دار که به عنوان های رسمی ایران نسبت داده شده باشد مانند دولتی و …
 5. پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر و پرچمی که دولت ایران استفاده از آن را به منظورعلامت تجاری ممنوع شده است.
 6. واژه‌های عام مانند میز؛ زیرا که «میز» واژه‌ای عام به منظور این محصول می باشد و بایستی در کنار آن از واژه‎ها‏ی خاص استعمال گردد . به عنوان مثال «میز راش» قابل ثبت می باشد.
 7. واژه‌های توصیف کننده که در تجارت به منظور توصیف محصول مورد نظر استعمال می گردند. به عنوان مثال، ثبت کلمه سرعت به منظور اینترنت قابل قبول نمی باشد زیرا که محصول را وصف می نماید.
 8. علامت های گمراه کننده ای که مصرف کننده را نسبت به ماهیت،کیفیت یا منشا جغرافیایی محصول منحرف می نماید به عنوان مثال مارگارین به منظور محصولات لبنی استعمال می گردد و مورد استفاده این اصطلاح به منظور محصولات دیگر رد می گردد زیرا این علامت سبب منحرف شدن مصرف کنندگان می گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.