در نخست ممکن است برای شما این سوال به وجود بیاید که علامت تجاری چه چیزی می باشد؟در زندگی و حیات روزانه ما در چه مواردی مورد استعلام می باشد؟و مزیت های استعمال از آن چیست که در دنیای امروز تعداد بسیار زیادی از اداره ها و نهادها و حتی افراد هم برای به ثبت رساندن آن میل و رغبت بسیار زیادی دارند؟ در ادامه این مقاله ما توضیحاتی از علامت های تجاری را  برای شما تهیه و تدوین نموده ایم و قصد داریم به این سوال ها هم پاسخ دهیم.

علامت تجاری چیست؟

بایستی به عرض شما برسانیم که علامت تجاری یکی از مصداق های مهم مالکیت صنعتی می باشد که همواره و از روزهای بسیار گذشته تا به الان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است و افراد از آن به منظور معرفی کالا و خدمات خود استعمال می کردند. به نحوی که از حدود چهار هزار سال قبل هنرمندان و صنعت گران ایرانی، چینی و یا هندی ها کالاها و خدمات خود را با  نشانه ها و نمادهای خاص به بازار وارد عرصه بازار می کردند و از این روش مشتریان و مصرف کنندگان با رویت این نشانه ها به نسبت منبع و مبدا کالاها و خدمات عرضه شده به راحتی و آسانی می شناختند  و به این موضوع پی می بردند که تولید کننده و یا عرضه کننده آن کالا و یا خدمات کدام شخص یا شرکت بوده است.

علامت تجاری از دارایی های ارزشمند دارنده آن محسوب می شود.

علاوه بر نقش تعیین کننده ای که علامت های تجاری در تجارت و بازار ایفاء می کنند، برای بیشتر شرکت ها و موسسه ها ثروت تجاری بسیار گران بهایی  شمرده می شود به صورتی که ارزش و بها  بعضی از مشهور و معروف ترین علامت های تجاری در دنیا بیشتر از میلیاردها دلار ارزش گذاری و قیمت گذاری می شود که به خوبی آگاهی و اطلاع داریم که برای دارنده آن ثروتی بسیار بزرگ می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری

1.ارائه اظهارنامه اینترنتی.
2.ارائه مدارک مثبت هویت متقاضی.
الف) اشخاص حقیقی:رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی.
ب) اشخاص حقوقی:آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3.در صورتی که درخواست توسط نماینده قانونی وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) صورت بگیرد مدارک آن باید ضمیمه گردد.
4.ارائه10 نمونه گرافیکی یا رونوشت یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در اندازه های ده در ده سانتی متر.
5.در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند الزامی است. 
6.ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط.
7.در صورتی که متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم(حداکثر 6 ماه)استفاده نمایند باید مدارک مربوط به 8.رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار ارائه گردد.

مزایای ثبت علامت تجاری

 • ثبت علامت تجاری، ضمانت می کند که مشتریان قادر می باشند محصولات را از هم تفکیک کنند.
 • ثبت علامت تجاری، شرکتها را توانمند می نمایند تا محصولاتشان را از هم متفاوت کنند.
 • ثبت علامت تجاری، وسیله بازاریابی و پایه و اساس شرکتها می باشند.
 • وقتی علامت تجاری ثبت می شود اجازه استعمال از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 • ثبت علامت تجاری، جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری سرمایه و دارایی کسب و کار باشند.
 • ثبت بعلامت تجاری، شرکتها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری جهت اخذ وام سودمند باشند.

کاربرد علامت تجاری در زندگی روزمره ما و هدف از ثبت علامت تجاری

علامت های تجاری در معنای گسترده  کلمه با عنایت به استعمال های  مهمی که دربردارد این توانایی را دارد تا بتواند کمک  قابل توجهی را به موسسه ها و نهاد های کسب و کار به منظور رساندن آن ها به اهدافشان برساند که این کمک ها به شرح ذیل می باشد:  

 •  با وجود داشتن تعداد بسیاری از کالاها و خدمات در  عرصه بازار که در مواردی سبب این می شود که مصرف کننده و درخواست کننده آن  کالا و یا خدمات دجار گمراهی و سردر گمی شود. شایان ذکر است که یک علامت تجاری که به ثبت رسیده و شناخته شده  است این توانایی را دارد تا بتواند تا اندازه بسیار زیادی مصرف کنندگان را یاری نماید تا تا محصولات و کالاهای مورد دلخواه خود را از دیگر کالاها و یا خدماتی که مشابه می باشند  تشخیص دهند.
 •  در دنیای امروز با وجود بازارهای  پر رقابت و نفس گیر دربر داشتن علامت تجاری  که به ثبت  رسیده است به خوبی می تواند  به شرکت ها و نهاد ها کمک و یاری برساند تا بتوانند  محصولات، کالاها و خدمات خودشان  را از کالاها و خدمات رقبان  متمایز و متفاوت نمایند.
 •  در عصر حاضر نقش محوری تبلیغات و بازاریابی بر هیچ شخصی پنهان و  پوشیده  نمی باشد ولی همواره  این نگرانی وجود دارد  که در صورت سرمایه گذاری و تبلیغ بر روی یک محصولی یا خدماتی  و مشهور شدن آن، قادر می باشد به منظور سو استفاده کنندگان  تحریک انگیر باشه و شالوده  را  به منظور  کپی برداری و سو استفاده از آن محصول و خدمات را مهیا و  فراهم نماید  که به منظور جلوگیری از این تهدید ها  و کامیابی  از حمایت های قانونی، بهترین و متناسب ترین راهکاری که وجود دارد به  ثبت رساندن  علامت تجاری می باشد و پس از ثبت، شرکت یا شخص دارنده قادر می باشد با خیال وتفکری راحت بر روی علامت تجاری خودش ومعرفی و شناساندن آن به مخاطب سرمایه گذاری نماید.
 •  به ثبت رساندن یک علامت، میل و رغبت  شرکت ها و اشخاصی که دربردارنده ی علامت می باشند را به منظور سرمایه گذاری در شالوده  حفاظت و نگه داری  و بهتر شدن  وضعیت محصولات و خدمات خودشان دو برابر می کند.

در جهت ثبت علامت تجاری می توانید با افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی و تجربه کافی دارند مشورت نمایید .ما به شما پیشنهاد می کنیم که با موسسه حقوقی آراکس تماس حاصل نمابید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.