برای بسیاری از مردم این سوال مطرح است که چگونه از تبلیغات خود حفاظت نماییم ؟ ثبت برند یعنی ثبت نامی  منحصر به فرد برای خودتان که امتیاز انحصاری آن تا ده سال برای شماست و به همین دلیل هیچ شخصی نمی تواند تا ده سال برندی حتی شبیه به برند شما ثبت کند ، و با استفاده از شهرت نام شما و تبلیغاتی که برای محصولتان انجام داده اید کسب و کار خودش را رونق دهد. در حقیقت ثبت برند با جلوگیری از رقابت ناسالم از تبلیغات شما محافظت می کند واین جواب سوال چرا باید برند ثبت کنیم است .

زمانی که ثبت علامت تجاری را انجام می دهید باید بدانید که این علامت را  می توانید به طور انحصاری به خود اختصاص دهید  بدین صورت که با ثبت آن می توانید مالکیت آن را بدست آوردید . یعنی اجازه استفاده آن را  نمی توانید به اشخاص دیگر بدهید مگر توسط یک سند رسمی در غیر این صورت آن فرد متقلبکار محسوب شده و مالک ثبت علامت تجاری می تواند بر اساس مفاد قانون با آن برخورد قانونی داشته باشد . باید این مورد را در نظر گرفت که بدون ثبت علامت تجاری نمی توانید این حق را داشته باشید که با افراد متقلب کار به طور جدی و قانونی برخورد کنید .

با ثبت علامت تجاری خود می توانید گامی بالاتر در سود و منفعت کاری بدست آورید زیرا از بهترین ابزاری است که توسط آن می توانید تبلیغاتی کاری خود را انجام دهید و همچنین توسط آن نام نشان است که مصرف کننده کالا و خدمات و یا محصولات شما را شناسایی کرده و هم چنین می توان گفت از جمله مواردی است که وجه تمایز را در بین کالا و خدمات مشابه نشان می دهد و این یک اولویتی است که بتوان از این وجه تمایز استفاده کرده و کیفیت کالا و اجناس خود را بالاتر برده و ارتقا دهید . هم چنین باید گفت می توانید رقابتی را ایجاد نمایید و از این رقابت سود و منفعت بدست آورید .

شایان ذکر است که هر علامت تجاری و هر نام و نشانی قابلیت ثبت را ندارد زیرا در قانون تجارت بر اساس شرایط و ضوابطی قوانینی را تصویب کرده است که بر اساس آن متقاضیانی که درخواست ثبت برند و یا علامت تجاری را دارند توجه نمایند و نام و نشان را بر اساس آن انتخاب کرده و به ثبت برسانند . بهتر است بدانید هر اسم و نشانی را برای کسب و کار خود در نظر نگیرید زیرا هدف اصلی کسب و کار بدست آوردن سود و منفعت می باشد و شناسایی خود در بازار و در بین مصرف کننده می باشد . پس در نتیجه باید نام و نشانی که برای کسب و کار خود انتخاب می نمایید در بین مردم و اشخاص نظر سنجی کرده که با شنیدن آن چه حسی بدست می آورند وآیا آن نام و نشان متناسب با حیطه فعالیتی کسب وکار خود می باشد و یا خیر ؟

 ثبت برند در کرج

مطمئنا همه ی ما با افراد زیادی برخورد داشته ایم که پس از سالها تلاش با یک اسم یا برند یا علامت، تنها بدلیل اینکه علامت یا برند تجاری خود را ثبت ننموده اند، توسط افراد سودجو ضرر بسیار زیادی دیده اند. در صورتیکه تنها با ثبت برند یا نام تجاری مان می توانیم از سرمایه اصلی کسب و کارمان حفاظت نماییم. بله تنها با ثبت برند در کرج. این در حالیست که علاوه بر حمایت از نام تجاری یا برند ما، ثبت برند در کرج فواید بسیار زیاد دیگری برای ما دارد. مانند :

 1.  شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 2.  ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 3.  اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 4.  جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 5. برای دریافت وام مفید باشند.
 6. اولین قدم برای دریافت استاندارد و یا سیب سلامت است.

چگونگی ثبت برند در کرج اولین گام برای ثبت برند در کرج انتخاب یک مشاور و متخصص کاردان در کرج می باشد. گروه ثبت برند آراکس یکی از معتبرترین گروه های ثبتی در زمینه ثبت شرکت و برند می باشد.

موسسه حقوقی آراکس با داشتن کادری تخصصی در زمینه ثبت برند و برند سازی میتواند راهنمای مطمئن شما در ثبت برند باشد. گامی بعدی در ثبت برند در کرج انتخاب نام یا اسم برند می باشد.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند در کرج

1.ارائه اظهارنامه از طریق اینترنتی.
2.ارائه مدارک مثبت هویت متقاضی.
الف) اشخاص حقیقی:ارائه رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی.
ب) اشخاص حقوقی:ارائه آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3.مدارک نماینده قانونی:در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) صورت بگیرد مدارک آن نیز باید ضمیمه گردد.
4.ارائه 10نمونه گرافیکی یا رونوشت یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر.
5.در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به گونه ای که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند الزامی است.
6.ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط..
7.استفاده از حق تقدم:در صورتی که متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم(حداکثر 6 ماه)استفاده کنند باید مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
8.ارائه رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار.

نکته:چنانچه در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نمی باشد.

موارد غیر قابل ثبت علامت تجاری

 1. اطلاع از سابقه ثبت علامت های تجاری ثبت شده و عدم استفاده از برند های تکراری و غیر قابل ثبت.
 2. الزامی است که مطابق موازین شرعی باشد و خلاف آن و عدم تطابق با این موازین شرعی قابلیت ثبت ندارد.
 3. عدم استفاده از علائمی که در ایجاد گمراهی و فریب دهنده باشد . بدین صورت که نباید مصرف کننده را نسبت به مرجع و ماهیت و کیفیت آن گمراه کند.
 4. باید توجه کرد که از واژه های عام استفاده نشود . زیرا واژه هایی که عامیانه هستند قابلیت ثبت ندارند.
 5. عندالزوم نباید آن واژه توصیف کننده باشد . یعنی نباید آن محصول و یا خدمات را توصیف کند .استفاده از کلمه شیرین برای شکلات قابلیت ثبت ندارد. 

از مواردی که می توانید زمانی که برند و یا علامت تجاری خود را به ثبت می رسانید اعطای نمایندگی به دیگر می باشند که علاوه بر اینکه سود و منفعت بدست آورده باعث گسترش کار و حرفه خود می شوید . این در زمانی اتفاق می افتد که ثبت آن را به درستی آنجام داده و حق انحصاری آن را داشته باشید و در غیر اینصورت این امکان وجود ندارد.

در سطح جهانی کلیه کالاها و خدمات در طبقه بندی خاصی نظم و ترتیب داده شده است در نتیجه هر علامت و برندی در هر طبقه خاص خود یعنی تولید و یا خدمات  قرار دارد . باید قبل از اینکه برند و یا علامت تجاری خود را ثبت نمایید طبقه آن را بدانید بر اساس نوع کالا و یا محصول آن در طبقه خاص خود به ثبت برسانید.

ویزگی مهمی که در این موضوع باید گفت بدین صورت است که زمانی که علامت و یا برند خود را در حوزه فعالیتی خود و هم چنین طبقه خود به ثبت می رسانید فقط در همان حیطه مورد حمایت قانونی قرار خواهد گرفت و باید بدانید که در سایر طبقه هاو حوزه ها اشخاص دیگر می توانند آن را به ثبت برسانند

باید توجه کرد علامتی که شخص دیگر در طبقه دیگر می خواهد ثبت کند موجب گمراهی شخص مصرف کننده با کالا و خدماتی که در طبقه دیگری به ثبت رسیده شده است نشود.

این جمله را با یک مثال توضیح می دهیم بدین صورت که اگر شخصی تصمیم به ثبت علامت در طبقه لبنیات را داشته باشد مانند علامت " دال "  در نتیجه این علامت فقط در حوزه فعالیتی و طبقه خود مورد حمایت قرار می گیرد و اگر شخص دیگر آن علامت دال را در طبقه موارد آریشی و بهداشتی ثبت نماید باید بدانید که حقوق حمایتی شخص اول ثابت می ماند . هم ن طور که گفته شد که علامت تجاری در هر طبقه ای که به ثبت برسد در همان حوزه فعالیتی قرار دارد و مورد حمایت قرار می گیرد . در این مورد نکاتی وجود دارد که توجه به آن کار ثبت را آسان تر می کند :

نکته 1 – انتخاب طبقه و حوزه حمایتی به عهده شخص متقاضی می باشد . در زمانی که ثبت علامت تجاری را انجام می دهید به مرحله به این مورد تعلق دارد که طبقه را انتخاب نماید و حوزه فعالیتی خود را مشخص نمایید که چه فعالیتی انجام می دهید . البته به این مورد توجه نمایید که هر طبقه هزینه های خود را دارد و بر اساس هر طبقه اضافه هزینه  جداگانه باید پرداخت کرد.

نکته 2 – باید توجه کرد شخصی که تصمیم بر ثبت علامت تجاری در طبقه دیگر دارد نباید آن علامت موجبات گمراهی مصرف کننده را فراهم کند باید به گونه ای باشد که زمینه فعالیتی و طبقه خود را مشخص کند  و معلوم باشد که این علامت ثبت شده با علامت ثبت شده در طبقه دیگر زمینه فعالیتی متفاوتی دارد.

نتیجه گیری 

در موارد بالا که ذکر شد باید توجه کنید که طبقه کالا و خدمات و یا محصول مهم می باشد که معین کننده زمینه فعالیتی می باشد پس در نتیجه : 1- در انتخاب علامت تجاری خود دقت کافی داشته باشد.حدالامکان از علامت های ثبت شده اطلاع یابید.

2- در مواردی قانون ثبت علامت تجاری را اجباری و در موارد دیگر آن را اختیاری کرده است ولی باید بدانید با  ثبت علامت تجاری است که مورد حمایت های قانونی قرار می گیرید.

3- در زمان ثبت علامت تجاری توجه به طبقه علائم های تجاری از موارد مهم می باشد زیرا زمینه فعالیتی و حمایتی را مشخص می کند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.