در زبان معمول، طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اشاره دارد اما در لسان حقوق مالکیت فکری طرح صنعتی خصوصیات مربوط به شکل و ساختار، و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند.

بنابراین به عنوان یک قاعده کلی،طرح صنعتی متشکل است از: ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات،خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا ترکیبی از موارد فوق طرح صنعتی در انواع گسترده ای از محصولات صنعتی و صنایع دستی به کار برده می شود.

از ابزار فنی و تجهیزات پزشکی گرفته تا ساعت ها، جواهرات، کالاهای لوکس و تجملی، ابزار خانگی،وسایل الکتریکی،ماشین های سواری و از طرح های نساجی گرفته تا کالاهای تفریحی، همه می توانند مشمول طرح صنعتی باشند.

کرج یکی از کلان شهرها ایران و هم چنین مرکز استان البرز و مرکز شهرستان کرج است.

کرج یک شهر کوهپایه‌ای در ایران است که در دامنهٔ رشته کوه‌های البرز و در بلندای ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

جمعیت این شهر طبق آمار رسمی سال ۱۳۹۰ برابر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر می‌باشد که از این جهت در حال حاضر پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می‌رود.

کرج پس ازتهران بزرگ‌ترین شهر مهاجرپذیر ایران است و همچنین جمعیت این شهر نسبت به سایر شهرهای بزرگ ایران جوان‌تر است این شهر در میانکلان شهرهای ایران با رشد جمعیت سالانه ی ۳/۱۴ درصد بالاترین رشد جمعیت را دارد.

مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و ثبتی آراکس در این ناحیه پاسخگوسوالات شما عزیزان می باشند و بالا بردن کيفيت کارهاي ارائه شده ، امري نيست که به طور اتفاقي حاصل گردد.

نگرشي که به شهادت آنچه انجام گرفته است براي موسسه حقوقی و ثبتی آراکس تخصص و براي مشتريان آن رضايت را به همراه داشته است.

اميد است که از تجربه و تخصصمان براي يافتن بهترين نتيجه بهره گيريم.

اين موسسه در زمينه کليه خدمات حقوقی و ثبتی ذيل آماده ارائه خدمات ميباشد ، کليه خدمات به صورت موردي و يا قرارداد مشاوره ، طراحي و اجرا قابل ارائه ميباشد. ثبت شرکت در تمام نقاط ایران،ثبت برند و اختراع ،ثبت تغییرات،جواز صنایع،طرح صنعتی،اخذ گرید و رتبه بندی شما را تنها نمي گذاريم.

مجموعه آراکس مجری تخصصی ترین ثبت شرکت در کرج

 چه طرح هایی به عنوان طرح صنعتی قابل ثبت است؟

 1. طرح باید “جدید” باشد یک طرح در صورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضانامه ثبت در دسترس عموم نباشد.
 2. طرح باید “اصیل” اصل باشد. یک طرح در صورتی اصل محسوب می شود که بطور مستقل توسط طراح پدیده آمده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.
 3. طرح باید شخصیت فردی داشته باشد. یعنی تأثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های قبلی که قبلاً در دسترس عموم قرار گرفته اید بر آن کاربر بوجود می آورند، تفاوت داشته باشد.

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن می دهد؟

هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند. شایان ذکر است قانون و شیوه عملکرد هر کشور، حوزه اصلی حمایت از طرح های ثبت شده را معین خواهد کرد.

شرایط ثبت طرح صنعتی 

ارائه طرح صنعتی که قابلیت ثبت را داشته باشد باید جدید و اصالت داشته باشد . جدید بودن طرح صنعتی به صورتی می باشد که در هیچ کجای دنیا آن طرح افشا نشده باشد و کسی از ماهیت آن خبر نداشته باشد .در نتیجه از مواردی که یک طرح صنعتی باید داشته باشد تمایز نشان دادن و هم چنین ابتکاری و خلاقانه بودن آن می باشد.

طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد،به نحوی که از دید یک کاربر آگاه، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است.بر اساس قوانین اکثر کشورها ،یک طرح صنعتی بایستی جذاب و چشم نواز باشد.

اصیل و اصالت یک طرح بدین صورت است که دارای طراح و یا ایده پرداز بوجود آید . طرحی که کپی برداری و یا تقلید شده باشد ویزگی های اصالت را ندارد .در نتیجه یک طرح که دارای ویژگی های تازه و جدید باشد را در بر نخواهد داشت.

شرایطی که یک طرح صنعتی باید داشته باشد باید قابل ثبت در اداره مرجع در تهران باشد بدین صورت که از ویژگی هایی که مرجع برای ثبت در نظر گرفته است و تصویب شده است برخوردار باشد بنابراین یک طرح صنعتی قابلیتی داشته باشد که بتوان بر روی کالاهای دو بعدی و سه بعدی آن را پیاده سازی کرد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

 1. ارائه اظهارنامه ثبت اینترنتی شده در 2 رونوشت.
 2. ارائه مدارک احراز هویتی متقاضی و هم چنین طراح طرح صنعتی.
 3. ثبت از طریق نماینده و یا وکیل انجام شود ارائه وکالتنامه.
 4. ارائه طرح صنعتی دوبعدی 5 نمونه شکل و یا تصویر گرافیکی.
 5. ارائه طرح صنعتی در صورتی که سه بعدی باشد به تعداد 5 نمونه شکل ، تصویر گرافیکی.
 6. در طرح صنعتی سه بعدی ، مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد، باید حداکثر بیست در بیست در یست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ای بادوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد ده در بیست سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4 و با جوهر مشکی باشد.
 7. در صورتی که طراح بخواهد نام ان ذکر نشود می تواند به صورت نامه مکتوب این موضوع را قید نماید و همراه مدارک ضمیمه شود.
 8. در صورت تمایل متقاضی می تواند در انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی تأخیر اندازند.
 9. برای ثبت اظهارنامه طرح صنعتی باید هزینه هایی پرداخت شود و رسید آن ارائه داده شود.
 10. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حدکثر ظرف 15 روزاز آن تاریخ تسلیم شود. 

مراحل ثبت طرح صنعتی در تهران

برای ثبت طرح صنعتی خود نخست باید به سامانه  http://www.iripo.ssaa.ir مراجعه کنید و اطلاعاتی که از شما خواسته شده است را کامل کنید این مراحل به شرح ذیل می باشد:

 1. مشخصات مالک،نماینده قانونی،دریافت کننده ابلاغ،مشخصات طرح و ...را درج نمایید.
 2. ضمائم اظهارنامه اعم از مدارک مثبت هویت حقیقی/حقوقی، تصویر کالا،وکالتنامه را بارگذاری نمایید.
 3.  اطلاعات و ضمائم را بازبینی کنید.
 4.  هزینه را پرداخت کنید و شماره اظهارنامه را دریافت کنید. پرداخت هزینه به منزله تایید و ثبت نهایی اظهارنامه تلقی شده،و استرداد هزینه و تغییر اطلاعات و ضمائم امکان پذیر نمی باشد.

بعد از دریافت شماره اظهارنامه در صورتی که تقاضای ثبت طرح صنعتی مورد پذیرش مرجع ثبت قرار گیرد مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) ویا پیامک به متقاضی اعلام می گردد و وی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ اعلام،جهت پرداخت هزینه های مربوط به ثبت طرح صنعتی  از طریق سامانه به پرداخت هزینه اقدام نماید.در صورت عدم پرداخت هزینه در مهلت مقرر،اظهارنامه کان لم یکن تلقی می گردد.این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج 60 روز است.
سپس در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران درج می گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.