تعاریف قانونی برند یا علامت جمعی چنین می گوید : برند هر نشان مرئی یا قبل رویتی می باشد که کالاها و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از یکدیگر متمایز می سازد. و علامت جمعی عبارتست از نشانی که به عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی می گردد و قادر است مبدا جغرافیایی و یا ویژگی های دیگر کالاها و خدماتی را که ازاین نشان ، تحت نظر مالک آن استفاده می کنند از سایر کالاها و خدات متمایز سازند. نام تجارتی  عنوانی است برای  مشخص ساختن اشخاص حقیقی یا حقوقی که جهت شهرت و اعتبار کسبی یک برند و یا علامت تجاری در نظر می گیرند .

چه برندهایی قابل ثبت هستند؟

هر واژه، حرف یا چندین حرف ، شماره ها، تجسمات تصویری، عکس، فرم، رنگ، طرح، برچسب یا ترکیبی  از این موارد که با هدف تشخیص کالاها یا خدمات بکار رود، برند محسوب می‌شود.

در بعضی از  کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز برند تلقی می گردند و قابلیت ثبت دارند. امروزه با افزایش تعداد کشورها انواعی از برندهای تجاری که پیش از این  متداول نبوده‌اند نیز ثبت می شوند از جمله : رنگ‌ها، علامات  سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی محصولات)، نشان‌های قابل استماع (صداها) یا رایحه ها.  با اینحال، در بسیاری از کشورها همه موارد نامبرده قابل ثبت نمی باشند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند و عمومآ برندهایی ثبت می گردند  که قابل روءیت هستند به عبارت دیگر در این کشورها تنها  برندهای تصویری یا گرافیکی به ثبت می رسند.

مجموعه ثبتی آراکس مجری انحصاری ثبت برند در کرج
برندهایی که قابلیت ثبت ندارند

•    لغات عام قابلیت ثبت نخواهند داشت. به عنوان نمونه ، اگر شما قصد دارید برند «نوشابه» را برای فروش نوشیدنی  ثبت کند، درخواست شما رد می گردد زیرا کلمه نوشابه واژه عامی است که به همه انواع نوشابه اشاره دارد.

•    دومین مورد غیر قابل ثبت واژه‌های موصوفی می باشند، که عبارتند از کلماتی که  در تجارت به منظور توصیف محصول مورد نظر بکار می‌روند. برای مثال،  برند « کلاسیک » برای مبلمان به احتمال زیاد ثبت نمی گردد زیرا  لغتی است که برای توصیف یک نوع خاص از مبلمان به کار می رود  و ثبت آن برای یک شرکت یا شخص بی عدالتی در حق سایر تولیدکنندگان این گروه از مبلمان  خواهد بود.

به همین ترتیب اظهار نامه ثبت برندهایی که به صورت  کلمات  کیفی  مانند «شیرین»، «بهترین»، «خلاقانه» و... هستند به احتمال  قریب به یقین مردود خواهند شد ،مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند. در این گونه موارد، عبارتی حاوی این مطلب که   برای آن بخش از برند حق استفاده انحصاری تقاضا  نمی‌شود، الزامی است .

•    برندهای  گمراه کننده (متقلبانه)  دسته دیگری از برندهای غیرقابل ثبت  هستند که سبب انحراف ذهن مشتریان نسبت به  نسبت به هویت، کیفیت یا منشا ء جغرافیایی کالا می گردند. برای مثال برند هایی که امروزه با پسوند «ویچ »جهت عرضه و فروش فست فودها استفاده می گردند و بعضا" برخی از آنها به شهرت و معروفیت رسیده اند ممکن است مورد سوء استفاده قرارگیرند به این شکل که واژه اول آنها استفاده شده و تنها در پسوند تغییری ایجاد گردد. ( عطا پیچ به جای عطا ویج)این نوع برند احتمالا" رد خواهد شد زیرا مورد اول (عطا پیچ) به مشتریان اینگونه القا می کند که در حال خرید از یک برند مشهور قدیمی یعنی عطاپیچ هستند و  از زحمات ، سرمایه گذاری  و بازاریابی مالکین این برند  سوء استفاده خواهد شد.

•    دسته چهارم از برندهای غیر قابل ثبت  قاعدتا" برندهایی هستند که مغایر با  موازین نظم عمومی ،اخلاق حسنه  اسلامی ، شرع و عرف رایج در جامعه هستند. این نوع تصاویر یا کلمات به عنوان برند قابل ثبت نمی باشند.

•    در نهایت  پرچم‌ها ،علائم  سلطنتی، نشانهای رسمی دولتی ،نماد  کشورها و ارگانهای  بین المللی که نمونه‌ای از آنها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) ارسال شده است جزء لغات غیر قابل ثبت برای برند تجاری می باشند.

استعلام برند قبل از ثبت

آیا می دانستید قبل از اینکه ثبت برند خود را انجام بدهید باید از سابقه برندهای قبلی اطلاع داشته باشید ؟

در این زمینه برای شما توضیحاتی ارائه می دهیم . استعلام ثبت برند در واقع به معنی این است که نام برند انتخابی خود با سایر برند هایی که قبلا ثبت رسیده است مشابه نباشد . در این صورت اگر تشابهی وجود داشته باشد تمام مراحل ثبت برند از طرف اداره ثبت مالکیت صنعتی رد می شود . برای جلوگیری از رد اظهارنامه ثبت برند بهترین کار استعلام از آن است .

جهت مطالعه بیشتر و راهکار انجام استعلام ثبت برند به مقاله آن مراجعه نمایید . بیشتر بدانید

مدارک مورد نیاز ثبت برند چیست ؟

بهترین کار این است قبل از ثبت برند مدارک لازمه را تکمیل نمایید .مدارک ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد و الزاما باید برای اشخاص حقیقی بنام خود شخص و برای اشخاص حقوقی بنام مدیرعامل و یا شرکت باشند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مدارک ثبت برند در کرج مراجعه نمایید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.