در پاره ای مواقع در طول زمان شرکتها بنا به دلایلی دیگر قدر به ادامه کار و فعالیت نمی باشند و شرکا و اعضای هیئت مدیره شرکت  تصمیم میگیرند شرکت را منحل نمایند.ما در این مقاله به شرح انحلال انواع شرکت و شرایط آن میپردازیم.

انحلال شرکت سهامی

جهت منحل شدن شرکت سهامی می بایست مجمع عمومی فوق العاده برگزار گردد که در آن  مجمع تنظیم صورتجلسه انجام می شود. جهت اخذ این تصمیم باید تمامی سهامداران حضور داشته باشند.زمانی که شرکت سهامی منحل می شود می بایست اموال آن تصفیه و تقسیم شود.هیئت رئیسه باید در این مجمع حتما معرفی شود و اداره کردن مجمع را هیئت رئیسه بر عهده دارد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

با اینکه زمان فعالیت شرکت با مسئولیت محدود نا محدود می باشد لکن در صورت ضرورت می توان آن را منحل کرد. برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت انحلال شرکت های با مسئولیت محدود الزامی می باشد.

انحلال شرکت تعاونی

جهت منحل کردن شرکت تعاونی می بایست نخست به اداره تعاون مراجعه کرد و تصمیم اخذ شده را به آنجا اعلام کرد چنانچه اداره تعاون موافقت خود را اعلام نماید باید از طریق اداره ثبت شرکت ها نیز نسبت به انحلال این نوع شرکت اقدام کرد. به این معنی که  انحلال شرکت تعاونی یک بار در اداره تعاون آن شهر اعلام می شود و باید مراحل آن طی گردد و بار دیگر مراحل انحلال در اداره ثبت شرکتها طی خواهد شد.

شرایط انحلال شرکت

 • در صورتیکه شرکت جهت فعالیت خود زمان مشخصی را تعیین کرده باشد و زمان آن به اتمام برسد انحلال شرکت اعلام می گردد.
 • هنگامیکه شرکت موضوعی را جهت فعالیت خود اعلام کرده باشد و انجام آن موضوع دیگر ممکن نباشد.
 • هنگامی که شرکت ورشکسته شود و ورشکستگی خود را اعلام نماید.
 • زمانی که اعضا در مجمع تصمیم به انحلال شرکت بگیرند.
 • هنگامی که دادگاه جهت انحلال شرکت حکم قطعی صادر کرده باشد
تعیین مدیر تسویه انحلال شرکت 

جهت انحلال انواع شرکت می بایست مدیر تسویه انتخاب شود.زمانی که شرکت منحل می شود مدیران هیچ سمتی در شرکت نخواهند داشت . هنگامی که تصمیم به انحلل شرت گرفته می شود این امکان وجود دارد که شرکت دارای یکسری کار های ناتمام باشد ومدیر تسویه عهده دار این امور می باشد.شخصی که به عنوان مدیر تسویه انتخاب می شود باید مورد اطمینان جملگی اعضا باشد .وصول مطالبات بر عهده ی مدیر تسویه می باشد و برای تادیه دیون شرکت می تواند دست به انجام معامله بزند.زمان فعالیت مدیر تسویه دو سال می باشد و چنانچه در این زمان مقرر شده امور تسویه شرکت به اتمام نرسد برای یک سال مجددا" سمت او تمدید می شود

محل تسویه انحلال شرکت 

هنگامی که شرکت منحل می شود و برای انجام امور تسویه شرکت می بایست محلی تعیین شود چراکه باید مکانی وجود داشته باشد که افراد طلبکار و یا بدهکار جهت انجام امور تسویه با شرکت به آن مکان مراجعه نمایند.به طور معمول دفتر مرکزی شرکت را که در روزنامه رسمی آمده است به عنوان مکان تسویه شرکت در نظر می گیرند در غیر این صورت باید محل دیگری را زمان انحلال شرکت معرفی نمایند.

شرکت ها بعد از منحل شدن در حال تصفیه شناخته می شوند و می بایست در پی اسم شرکت همه جا عبارت در حال تسویه قید گردد. و اسم مدیر یا مدیران تصفیه در  تمامی اوراق و آگهی های مربوط به شرکت ذکر گردد.

تقسیم دارائی شرکت در زمان انحلال 

بخشی ازدارایی شرکت که هنگام تسویه مورد نیاز شرکت نیست میان سهامداران و شرکا قسمت می شود که هر کدام از سهامداران به مقدارسهام خود در شرکت از دارایی سهم میبرند.ولی می بایست بدهی بستانکار لحاظ شود و بدهی هایی که هنوز زمان پرداخت آن نرسیده را نیز در نظر داشته باشند.

جهت منحل شدن شرکت همچون تغییرات دیگر می بایست اقدام به تنظیم صورتجلسه کرد و تمامی اعضا باید آن را امضا نمایندو به اداره ثبت پست شود.این نکتهرا در نظر داشته باشید که صورتجلسه انحلال علاوه بر امضا باید اثر انگشت تمام اعضا را نیز داشته باشد.بعد از اینکه کارشناسان اداره ثبت شرکتها مدارک را وارسی کردند و تاییدیه انحلال را صادر کردند،آگهی انحلال صادر خواهد شد که مدیر تسویه و محل تسویه در آن معرفی میشود و این آگهی می بایست در سایت روزنامه رسمی ثبت گردد تا بعد از 7 روز کاری به چاپ برسد.

مدارک مورد نیاز برای انحلال انواع شرکت 

 1. آخرین آگهی تغییرات در صورت داشتن تغییرات و آگهی تاسیس در صورت نداشتن تغییرات
 2. مهر شرکت
 3. ارائه صورتجلسه انحلال
 4. رسید پذیرش اینترنتی

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.