ابتدا طرح توجیهی را توصیف نماییم

طرح توجیهی یا مطالعه دقیق  امکان سنجی، ارزیابی و تشخیص  عملی یک پروژه  برگزیده است. طرح توجیهی با هدف واضح ساختن عینی و دقیق نقاط ضعف و قوت یک کسب و کار موجود است و یا سرمایه گذاری پیشنهاد شده، فرصت ها و تهدیدها، منابع لازم برای انجام کار و  در انتها کسب و کاری که اهداف چشمگیری مد نظر است .

 در راحت ترین شکل ، طرح توجیهی بررسی و قضاوت در مورد دو شاخص «هزینه مورد نیاز» و «ارزش به دست آمده» است. یک طرح توجیهی که به صورت جامع و خوب طرح شده، باید پس زمینه‌ای تاریخی از کسب و کار و یا پروژه، شرح کالا و یا خدمات، صورت‌های حسابداری تعیین شده، جزئیات عملیات و مدیریت، تحقیقات بازاریابی و سیاست، اطلاعات امور  مالی،  ملزومات قانونی و تعهدات مالیاتی را مورد  بررسی قرار دهد.

 مجموعا ، طرح توجیهی قبل از توسعه فنی و تخصصی  اجرای پروژه نوشته می‌شود. طرح توجیهی ارزیابی و بررسی  پتانسیل پروژه برای موفقیت است . لذا  ، درک یک عامل مهم در اعتبار مطالعه برای سرمایه گذاران بالقوه و موسسات  تسهیلات است. بنابراین باید با هدف، بی طرفانه به ارائه اطلاعات که بر اساس آن تصمیم گیری  شود و انجام شود.

نگارش طرح توجیهی یک طرح کسب و کار  جامع و خوب  بایستی مانند یک داستان، روشن و واضح باشد و باید اهداف کسب و کار را به صورت  کامل و جزئیات بیان کرده و راه رسیدن به آنها را نیز تعیین  نماید. به‌گونه‌ای که سرمایه‌گذاران (دست‌اندرکاران کسب و کار) دقیقاً مفهوم را متوجه شدند و در راستا درک آن سپری میکنند

طرح توجیهی در واقع سندی  معتبر آماده به بانک است که در آن  طریقه ی منفعت و خسارت و  زیان و دارایی ثابت، سرمایه در گردش و نقطه سر به سر، بازدهی دارایی دوره برگشت سرمایه و ... ذکر خواهد شد.

طرح کسب و کار شما باید مانند یک داستان خوب، جذاب بوده و به آسانی باور و تعهدتان را نسبت به تشکیل  یک ارگان موفق انتقال دهد. نگارش این  نمونه طرحی علاوه بر تجربه  و دانش نیاز به تخصص کاری و مواردی از قبیل : تسلط بر نرم افزار های روز محاسبات مالی (Comfar III) ، توانایی دقیق  بررسی استراتژیک  کالا و خدمات، دسترسی به بانک های اطلاعاتی به روز و موثق ، کارشناسان  با تجربه در  حیطه ی تخصصی هر طرح دارد.

مطمئنا جمع کردن همه این تخصص ها در یک مکان امکان پذیر نیست ، چراکه در نگارش هر طرح به متخصص آن صنعت یا حرفه لازم  داریم !  قادر هستیم در زمینه صنایع و خدمات گوناگون با کارشناسان سر شناس و حرفه ای آن کار عقد قرارداد همکاری نماییم و از خدمات مشاوره ای آنها در پروژه های مختلف شرکت بهره ببریم و با این راه قابلیت نگارش انواع نمونه  طرح را به صورت کاملا دقیق و کارشناسی شده پیدا نموده ایم.

طرح توجیهی  شامل یک سری فرایند و مراحل  تحلیل برنامه ریزی و  حمایت فنی و تخصصی افتصادی و بازار است.

طرح توجیهی به بیان دیگر عبارت اند از توجیه پذیری یک پروژه سرمایه گذاری (یعنی هر شخص  قبل از عمل  به سرمایه گذاری   نمونه طرح  و سرمایه ای که در این راستا می خواهد هزینه گردد ، باید توجیه فنی و تخصصی  در خصوص بازار،فنی ،  امور مالی و اقتصادی را شامل شود ).

هدف از طرح توجیهی

 منظور از تنظیم طرح توجیهی قبل از تشکیل  و  شروع پروژه در این خصوص می باشد که پس از اجرا یک کالا باکیفیت و یا خدمات به مصرف کنندگان میانی و یا نهایی گردد.  در این اهداف جهت تحلیل  دقیق از پروژه و تحلیل برای هر طرح  و هدف سرمایه گذاری یک گزارش جامع طرح توجیهی می توان  فراهم نمود

چگونه یک طرح را تنظیم و توجیح کنیم ؟

نگارش طرح توجیهی در 5 فصل به شرح زیر صورت می پذیرد :

 • شناخت کالا
 • توصیف مراحل و فرآیند تولید
 • امکان سنجی بازار و تشخیص و بررسی  اقتصادی
 • امور مالی و مالیاتی
 • محاسبات کامفار

انواع طرح های توجیهی

 یک طرح توجیهی،  دقیقا از اسمش مشخص است که ، برای  آگاه کردن و مطلع سرمایه گذار (اعم از بانک،ارگان  ، شرکت و یا شخص) تنظیم می شود و هرچه دقیق تر و منظم تر نوشته شود؛ سرمایه گذار،  آسان  تر می تواند تصمیم بگیرد که آیا این طرح می تواند خواسته های او را برآورده کند یا خیر؟ در تنظیم یک طرح توجیهی باید  تلاش نمود  حقیقت ها را ذکر  کرد و تمامی  فر آورده ها با منبع و مرجع معتبر  تحویل گردیده است و همچنین تا حد امکان، از تصورات غلط دوری کرد

• طرح توجیهی قابل عرضه توسط  موسسه ثبت شرکت در دو  شاخه تحویل و ارائه می گردد:

 1. طرح ایجاد «طرح ایجاد» به نمونه  طرحی بیان  می شود که برای یک واحد تولیدی که هنوز  ایجاد نشده است ، نوشته می شود. در تنظیم این نوع طرح از اصطلاحات «موجود» و «لازم  » استفاده می شود.
 2. طرح توسعه «طرح توسعه» به  نمونه طرحی  بیان می شود که برای یک واحد تولیدی دارای پروانه بهره برداری، نوشته  می شود. این  نمونه طرح برای توسعه یک واحد تولیدی،  از موارد افزایش  و گسترش ظرفیت یا افزودن خط تولید نوین ، می تواند کاربرد اساسی  داشته باشد. طرح های توسعه اغلب در پرداخت تسهیلات در اولویت قرار دارند. دلیل آن می تواند وجود توانایی برای بازپرداخت تسهیلات  باشد. در این نوع طرح ها از اصطلاحات «موجود» و «پس از توسعه»مورد استفاده است .

آیا با خواندن این مقاله نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه تنظیم طرح توجیهی دارید کارشناسان موسسه آراکس همواره در تلاش هستند بهترین راهکار و خدمات را به شما متقاضی گرامی ارائه دهند هم اکنون می توانید تماس بگیرید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در کرج می توانید با کارشناسان ثبتی آراکس تماس بگیرید

توضیحاتی سریع و واضح در خصوص تنظیم طرح توجیهی

 در مقاله فوق با بررسی دقیق تنظیم طرح توجیهی شامل  توصیف طرح توجیهی،نحوه تنظیم طرح توجیهی و  عناوین لازم در جهت تنظیم طرح،هدف از طرح توجیهی و در خصوص پرسشنامه صنایع اطلاعات ضروری  و مفید در اختیار شما  دوستان عزیز قرار داده میشود. قابل بیان است  در صورت  لازم به مشاوره و تنظیم و تدوین طرح توجیهی و پرسشنامه صنایع و هرگونه اقدام دیگر در این خصوص با کارشناسان و کارگروه مجرب موسسه حقوقی تماس حاصل فرمایید

مجموعا جهت تنظیم طرح توجیهی  قسمت های زیر را باید زمان تدوین و تنظیم طرح در نظر گرفت :

 قسمت مطالعات بازار طرح توجیهی

در بخش مطالعات و بازار طرح توجیهی محصولات و یا خدماتی که  تعیین شده است  د ررابطه با عرضه و در خواست و  دسته های مختلف  و گوناگون بازار هدف و مصرف کنندگان بازار هدف در بخش مطالعات بازار بررسی و مشخص  می گردد.این بخش یکی از قسمت های مهم زمان تدوین طرح توجیهی  به حساب می آید

بخش توجیه پذیری فنی طرح توجیهی

در بخش توجیه پذیری فنی  طرح با توجه به تعداد رقبای حاضر در این صنعت ، علم تخصصی ، محل اجرا ، ساختار عملیاتی  و ماشین آلات و تمام هزینه ها به نسبت درآمد و فروش در بخش طرح توجیهی (توجیه فنی) بررسی و مشخص می گردد.این قسمت  برای سرمایه داران و سرمایه گذارانی که قسط سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی و تولیدی و... را دارند از اهمیت مهم و  خاصی محسوب میگردد.

تجزیه و تحلیل مالی طرح توجیهی

در قسمت  تجزیه و تحلیل مالی طرح بحث سودآوری و منفعت  طرح توجیهی و بر اساس آن اولین  مرحله فرآیند  و مراحل برای توجیه پذیری ، توجه به ماهیت طرح توجیهی که هدف از اجرای طرح ارائه کالا با کیفیت می باشد و بر این اساس پیش بینی درخواست به عنوان یکی از  قسمت های بازار می باشد که نوع  کالا به لحاظ  دارایی ،

واسطه ای و آمار و اطلاعات  دقیق و مهم بدست می آید. که اطلاعات به دست آمده در  قسمت تجربه و تحلیل طرح توجیهی کاملا مشخص  و بر این اساس باید به صورت کامل و دقیق محاسبه و در نمودار گزارشات طرح توجیهی نقطه دقیق و جامع نمایش مثبت داده شود . این قسمت جهت سرمایه گذاری  دارایی که  هدف کسب و کار نوین را دارند با توجه به وضیعت بازار از درجه اعتبار مهم  برخوردار میگردد.  لازم است  تمام افراد که قسط سرمایه گذاری و  ایجاد کسب و کار  نوین یا نمونه  طرح توسعه دارند، از کارشناسان مجرب و کاردان در راستا طرح توجیهی اطلاعاتی  به دست آورند .

تنظیم پرسشنامه صنایع

پرسشنامه صنایع را در تنظیم طرح توجیهی بیان میداریم . در پرسشنامه صنایع تمام مراحل طرح توجیهی به صورت مختصر درج میگردد.معمولا پرسشنامه صنایع ضروری می باشد که سرمایه گذار قصد ایجاد یک واحد تولیدی در شهرک های صنعتی را دارد. در زمان اکنون باید  مراحل تنظیم و تدوین پرسشنامه در دستور کار صورت میگیرد. تمام پرسشنامه های استان البرز شهر کرج و تهران صورت میگیرد .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
دقت در ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

موسسه حقوقی آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

مشاوره آنلاین ثبت شرکت در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه ثبتی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد نصیری

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.